Suriye’deki protesto silahlı çatışmaya döndü iddiası

Suriye’deki protesto silahlı çatışmaya döndü iddiası
Yayınlama: 01.07.2024

Erdoğan’ın Suriye ile görüşme açıklaması ardından protesto eylemlerinin başladığı bölgede silahlı çatışmaların yaşandığı belirtildi. 

Kuzey Suriye’de Türkiye’nin desteklediği paramiliter grupların denetiminde olan Efrîn, Mare, El-Bab, Azez, El Rai ve İdlip’de protesto eylemleri düzenlendi. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 gün önce yaptığı “Suriye Devlet Başkanı Esad ile ailece görüşebiliriz” açıklamasına tepki amacıyla bölgede başlayan protestolarda, Türk bayrakları indirildi, Türkiye’den giden araçlara saldırdı. Kimi yerlerde Türk bayrağı ile Erdoğan’ın posterleri yakıldı. 

Konuya dair açıklama yapan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi çatışmaların olduğunu belirtti. 

Kilis’in Elbeyli ilçesinden El Rai (Çoban Bey) kapısından Kuzey ve Doğu Suriye’ye geçen 35 TIR’a el koyan bazı silahlı güçler, TIR şoförlerini rehin aldı. Birçok yerde araçların yakıldığı ve olayların giderek yayıldığı kaydedildi. Yapılan protesto eylemlerine dair henüz resmi bir açıklama ise yapılmadı. 

ÇATIŞMA BAŞLADI İDDİASI

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, sanal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türk valisinin bulunduğu Afrin’deki Saraya binası yakınlarında protestocular, sivil polis ve Türk güçleri çatışıyor” iddiasında bulundu.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bazı bölgelerin Türkiye tarafından boşaltıldığını belirtti. Yine kimi kaynaklar da Türkiye’nin bölgeye takviye güç gönderdiğini belirtiyor.