Suriyeli ailenin kaldığı evde yangın çıktı: Sekizi çocuk dokuz kişi öldü, evde incelemeler sürüyor

Suriyeli ailenin kaldığı evde yangın çıktı: Sekizi çocuk dokuz kişi öldü, evde incelemeler sürüyor
Yayınlama: 09.11.2022

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bir binada yangın çıktı. Dokuz kişinin öldüğü yangının sobadan kaynaklandığı belirtildi. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı yangınla ilgili soruşturmanın yürütüldüğü bildirildi.

Yıldırım ilçesinde bulunan Değirmenönü Mahallesinde bir binada dün akşam 23.30 sıralarında yangın meydana geldi. Yangında ilk belirlemelere göre bir anne ve sekiz çocuk öldü. Yangının sobadan kaynaklandığı belirtildi.

Çocuklardan altısı ölen anneye, ikisinin kardeşine ait olduğu öğrenildi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat yaptığı açıklamada, Değirmenönü Mahallesi’nde 3 katlı bir binanın orta katında, Suriyeli ailenin yaşadığı dairede yangın çıktığını söyledi.

Canbolat, yangının itfaiyenin ilk belirlemelerine göre sobadan kaynaklandığını belirterek “Orta katta şu ana kadar yapılan tespitlerde 9 ceset var. Bunların 8’i çocuk ve biri anne. Ben de olay bölgesine gidiyorum.” dedi.

Dört katlı binanın dükkanların üstündeki ilk katında 23.52’de itfaiyeye yangın ihbarının geldiğini belirten Canbolat, şöyle devam etti:

“İtfaiye ekiplerimiz hemen bölgeye intikal ediyor ve yangını söndürmeye çalışıyor ama maalesef ki yangın söndürüldükten sonra içerideki tablo üzücü. Bizleri hakikaten üzdü. İçeride 9 ceset var. Bunların 8’i çocuk, biri anne. 8 çocuktan 6’sı buradaki aileye ait, ikisinin ise yeğenleri olduğunu tespit ettik. Baba dışarıda. Baba gelip yangına müdahale ederken dumandan etkileniyor. Daha sonra 112 ekiplerimiz onu devlet hastanesine kaldırmış. Sağlık durumu iyi. İçerideki yangında maalesef 9 Suriye kökenli insanımızı kaybettik. Ayrıca en üst katta oturan yine bir anne, baba ve çocuk, Suriye kökenli insanlarımız dumandan etkilenmiş. Onlar da 112 marifetiyle Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Genel sağlık durumları iyi gözüküyor.”

Canbolat, yangının çıkış nedenine ilişkin de “İtfaiyemizin ön tespitleri sobadan kaynaklı olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.” dedi.

‘BİNA ÇOK BÜYÜK BİR YANGINA MARUZ KALMAMIŞ’

AA’da yer alan habere göre bölgeye gelerek yetkililerden bilgi alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da gazetecilere yaptığı açıklamada, yangın nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını belirtti.

Ölen çocukların doğum tarihlerinin 2011 ile 2021 arası olduğunu aktaran Aktaş, şunları söyledi:

“Savcılar birazdan içeride inceleme yapacaklar. Çocukların bir hareketi falan söz konusu değil. Çoğu yatar pozisyonda. Bunlar tabi hep tespitlerle ortaya çıkacak. Gaz sızıntısıyla beraber bir zehirlenmeyle… Çünkü baktığınızda bina çok büyük bir yangına maruz kalmamış. Bizim itfaiyeci arkadaşlarımız geldiklerinde ikinci kat tamamen ateş almış. Üçüncü katta mahsur kalan üç kişiyi arkadaşlar merdivenli araçla kurtarmışlar. Maalesef çok küçük sabiler 1 yaş ile 11 yaş arasında 8 çocuk ve bir de 1991 doğumlu Amina isminde anne vefat etmiş. Allah rahmet eylesin. Çok büyük bir acı. Tarifi gerçekten mümkün değil. Şu an Sayın Valimiz, Emniyet Müdürümüz, bütün yetkili arkadaşlarımız burada. Yangınla alakalı şu an devam eden herhangi şey söz konusu değil. Büyük insan olsaydı kokuyu alırdı belki kaçardı ama işte 1 yaş ile 11 yaş arası çocuklar muhtemelen de uyku saati olduğu için hareket dahi edememiş.”

Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ile İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

ÖLENLERİN CENAZELERİ ADLİ TIP KURUMU MORGUNA KALDIRILDI

Savcıların ve ilgili ekiplerin evde yaptığı incelemelerin ardından anne Amina Eltaha Elmuse (31), çocukları Yasir (1), Ahmed (4), Gerem (6), Merem (9), Ali (10 ) ve Muhammed Aljasem (3) ile evde misafir olarak bulunan yeğenleri Ahmed (10) ve Ali El Cesim’in (11) naaşı cenaze araçlarına taşındı.

Cenazeler, otopsi işlemleri için Bursa Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Dumandan etkilenen çocuklardan altısının babası Hüseyin Aljasem, tedavisinin ardından taburcu edildi. Binanın üst katında yaşayan ve dumandan etkilenen üç kişinin tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN AÇIKLAMA

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamada, yangınla ilgili soruşturmanın yürütüldüğü bildirildi.

Olay yerinde bir Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve üç Cumhuriyet savcısı nezaretinde bilirkişi incelemesi ile delil toplama işlemlerinin devam ettiği aktarılan açıklamada “Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü, soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında bilgi verileceği hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadesi kullanıldı.

BİR BUÇUK AY ÖNCE TAŞINMIŞLAR

Hüseyin Aljasem ve ailesinin Suriye’den 2017 yılında ayrılıp Türkiye’ye geldiği, yanan eve ise Bursa’daki başka bir adresten yaklaşık bir buçuk ay önce taşındıkları belirtildi.

Ayrıca, ölen çocukların babalarının İstanbul’da yakınlarının cenaze törenine katıldıkları, yangın başladığında yolda oldukları ifade edildi. Ailenin yanındaki diğer iki çocuğun, babaları cenazeye katılmak üzere şehir dışına çıktığı için bu eve bırakıldığı kaydedildi.

Bina ile çevresinde belediye ekipleri temizlik çalışmasını sürdürüyor. İtfaiye ekipleri de incelemelerine devam ediyor.