Tepkilere rağmen Danimarka’da yine Kuran yakıldı

Tepkilere rağmen Danimarka’da yine Kuran yakıldı
Yayınlama: 28.07.2023

Danimarka’da aşırı sağcı Danimarkalı Vatanseverler adlı grubun üyeleri yine Kuran yaktı. İslam karşıtı grubun üyeleri eylemini bu kez başkent Kopenhag’daki bir caminin önünde yaptı.

 Danimarka’daki İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter” (Danimarkalı Vatanseverler) isimli grubun üyeleri, Dortheavej semtindeki İslam Toplumu derneğine ait caminin karşısında cuma namazı bitiminde Kuran yaktı. İslam karşıtı pankartlar taşıyan ve megafonla İslam’a hakaret eden grup, eylemini yoğun polis güvenliği altında gerçekleştirdi. Grup üyeleri, eylem anlarını sosyal medya hesaplarından canlı paylaştı. Bu esnada camiden dışarıya hoparlörlerle tekbirleri getirildi ve Kuran okundu.

İSVEÇ VE DANİMARKA’DA KURAN YAKMA EYLEMLERİ

İsveç ve Danimarka’da son dönemde Kuran yakma eylemlerine izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor. Danimarkalı aşırı sağcı politikacı ve Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022’de Paskalya tatili boyunca İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleri ile başkent Stockholm’de Kuran yakma provokasyonlarını sürdürmüştü. Paludan, 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği ve 27 Ocak’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kuran yakmıştı.

Stockholm’de ise Irak asıllı bir Hristiyan olan İsveç vatandaşı Salwan Momika da Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 28 Haziran’da Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kuran yakmıştı. Momika, 20 Temmuz’da da Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran ve Irak bayrağını yere atıp tekmelemişti.

Danimarka’da da aşırı sağcı Danimarkalı Vatanseverler nisan ayında Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Türk bayrağı ve Kuran’a saldırıda bulunmuş, 21 Temmuz’da Irak’ın, 24 Temmuz’da İran ve Irak’ın, 25 Temmuz’da da Mısır ve Türkiye’nin Kopenhag büyükelçilikleri önünde Kuran yakmıştı.

Bu eylemlerin polis koruması eşliğinde ve yetkili makamlardan izin alınarak yapılmasına, Türkiye başta olmak üzere birçok ülke tepki göstermişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde 25 Temmuz’da, kutsal kitaplara yönelik şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak tanıyan ve bu tür eylemleri şiddetle kınayan karar tasarısı kabul edilmişti. (AA)