Yangın bölgesinde dayanışma sürüyor: 403 hayvan daha dağıttılar

Yangın bölgesinde dayanışma sürüyor: 403 hayvan daha dağıttılar
Yayınlama: 08.07.2024

AMED – Geçtiğimiz günlerde yangın bölgesinde hayvanlarını kaybeden yurttaşlara 350 küçükbaş hayvan dağıtan çobanlar, bu sefer de 403 hayvan dağıtarak, dayanışma mesajı verdi.

Mêrdîn’in Şemrex (Mazıdağı) ile Amed’in Xana Axpar (Çınar) ilçeleri arasında 20 Haziran’da çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirmesine, on binlerce dönüm arazinin küle dönmesine, yüzlerce hayvanın ise ölümüne neden olan yangının etkileri sürüyor. Dayanışmanın sürdüğü yangın bölgesinde, “Marka Koçlar Zoom Facebook İnternet Sayfası” üzerinden “Biz bize yeteriz. Bir koyun da sen bağışla” kampanyası kapsamında Kurdistan’ın birçok kentinden bir araya gelen çobanlar, 4 Temmuz’da yangından etkilenen yurttaşlara 350 küçükbaş hayvan göndermişti. Çobanlar başlatılan kampanya kapsamında 403 hayvan daha götürerek, dayanışmayı sürdürdü. 

‘DAYANIŞMA BÜYÜTÜLMELİ’

Araçlara yükledikleri 403 küçükbaş hayvanı yangında hayvanını kaybeden yurttaşlara dağıtan çobanlar, dayanışmanın büyütülmesi gerektiğinin mesajını verdi. Çobanlar adına konuşan Mehmet Tari, kampanyaya katılımın bu kadar yüksek olacağını tahmin etmediklerini söyledi. Çoban Tari, “Fedakar halkımız bu konuda yaralarımıza merhem sürdü. Bize çok destek sundular. Böylesi dar günlerde birlik ruhunun oluşması, birlikten kuvvet doğar mantığını ortaya çıkarıyor. Kimimiz bir koyun, kimimiz keçi, kimimiz oğlak verdi.  Bu bizi etkilemiyor ama hayvanı telef olan insanlara bir nebze de olsa yardımda bulunmuş oluyoruz. Onlar için geçimlerini sağlayabilecekleri düzeyde bir durum ortaya çıkıyor” diyerek, dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Çoban Süleyman Şeyhan da çobanların hayvanlarını ve evlerini bırakarak, dayanışma içinde bulunduğunu söyleyerek, bugün sonlandırdıkları kampanyanın yurttaşlar tarafından devam ettirilmesi çağrısında bulundu.