Yargıtay’ın hakaret suçlarına bakan dairesinin Onursal Başkanı Hamdi Yaver Aktan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezayı değerlendirdi: “Bozulması için çok gerekçe var. İstinaf ve Yargıtay’da dosya öne alınabilir.”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen 2 yıl 7 ay hapis ve siyasi yasak kararı, istinafta onanması halinde Yargıtay’a gidecek. Hukuki sürece ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulunulurken, Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan, İmamoğlu dosyasının önce istinaf, ardından onandığı takdirde Yargıtay’daki temyiz aşamasında öne alınabileceğini söyledi.

Sözcü’den Saygı Öztürk‘e konuşan Aktan “Hem istinafta hem de Yargıtay’da ilgili daire başkanlarının dosyaları öne alma yetkisi var. Çok acil durumlarda da mazeret dilekçesi verilerek, dosyaların öne alındığı oluyor” dedi. Aktan, İmamoğlu’nun dava sonuçlanmadan cumhurbaşkanı ya da milletvekili seçilmesi halinde ise “Yargıtay, dokunulmazlığı tekrar kalkana kadar hükmün bozulmasına karar verir” tespitini yaptı.

‘CEZANIN BOZULMASI İÇİN ÇOK NEDEN VAR’

Yargıtay’da genelde hakaret suçlarında ifadenin tümüne bakıldığına dikkat çeken Aktan, şu değerlendirmede bulundu: “Tek bir sözcüğü alarak sonuca gidilmez. Bu evrensel bir uygulamadır. Örneğin Yargıtay ‘Sen insan değilsin’, ‘Terbiyesizlik yapma’, ‘kes lan’, ‘siz kim oluyorsunuz?’ gibi sözcükleri ‘kaba dil’ olarak kabul ediyor ve hakaret suçu unsurlarının oluşmadığını belirtiyor. Bazı sözcükler için Yargıtay, ‘beddua’ diyor. Hakaret suçu genel kasıtla işlenir. ‘Ahmak’ sözcüğünün hakaret olup olmadığının nasıl kabul edilecek? Sadece o sözcük alınmaz. Davanın bozulması için çok gerekçe var. Her şeyden önce ‘ahmak’ sözcüğünün kimin için söylendiği aydınlatılmalı. İfadeye bakıyorsun, bunun hangi söze karşılık söylendiği bellidir.”

%d blogcu bunu beğendi: