Yüzbinler Yenikapı’da Özgürlük Newrozu’nda buluştu

Yüzbinler Yenikapı’da Özgürlük Newrozu’nda buluştu
Yayınlama: 17.03.2024

İstanbul’daki Newroz kutlaması için yüzbinlerce kişi sabah erkenden Yenikapı sahiline aktı. “Bijî Serok Apo” sloganının yükseldiği alandaki coşku her geçen an büyürken,  yapılan konuşmalarda “Bu Newroz, özgürlük Newrozu’dur” mesajı verildi.

İstanbul’da Yenikapı Miting Alanı’nda düzenlenen Newroz, yüz binlerce kişinin katılımı ile başladı. Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla organize edilen kutlama için kentin 39 ilçesinden işçiler, emekçiler, gençler, kadınlar 7’den 70’e herkes sabahın erken saatlerinden itibaren Yenikapı’ya akın etti. 

Gelenler dört farklı noktada kurulan kapılarda polis kontrolünden geçerek alana giriş yaptı. Kadınların yöresel kıyafet giydiği Newroz alanı sarı, kırmızı, yeşil renklerine büründü. 

‘BURJUVA PARTİLERE OY YOK’ 

Alanda kurulan sahneye “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” yazılı pankart asıldı. Alanın farklı noktalarına yine DEM Parti bayrakları ve flamaları ile “Bi jin jiyan azadiyê / Dem dema berxwedan û azadiyê  yê” yazılı TJA’nın dev pankartları asıldı.

Newroz alanında yaklaşan yerel seçimlere dair de mesajlar vardı. “Burjuva partilere oy yok. Müteahhitlere oy yok. Oylar Meral Danış Beştaş’a, Murat Çepni’ye” yazılı pankartı alana asıldı. 

‘BİJÎ SEROK APO’ SLOGANI 

Büyük bir coşkunun hakim olduğu Newroz alanından sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan için “Bijî Serok Apo” sloganı yükseldi. Cezaevlerinde devem eden açlık grevleri dolayısıyla kitle yine “Bijî berxwedana zindana”, “Biji Kurdistan, bimri koledar” sloganları attı.

KADINLARIN ZILGATLARI COŞKUYU ARTIRDI 

Alanı dolduran yüz binlerce kişi, programın başlamasını çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekerek bekledi. Alkış ve  zılgıtlarıyla alandaki coşkuyu her geçen dakika yükselten kadınlar ise, “Jin jiyan azadî” sloganı attı.

Newroz programı demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Bu esnada yüzbinler kişi tek bir ağızdan “Bijî Serok Apo” sloganı attı. Saygı duruşunun ardından sahneye çıkan Newroz Tertip Komitesi, alandakileri selamladı. 

Açılış konuşmalarını yapmak üzere sahneye DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanları Gonca Yangöz ile Murat Kalmaz çıktı. Kitleyi selamlayan eşbaşkanlardan Gonca Yangöz, konuşmasına “Başta Kürt halkı olmak üzere ezilen, sömürülen, yok sayılan bütün halkların direniş bayramı Newroz kutlu olsun. Newroz pîroz be” diyerek başladı.

KALMAZ: BU NEWROZ ÖZGÜRLÜK NEWROZU’DUR

Murat Kalmaz ise konuşmasında şunları söyledi: “Tüm Kurdistan ve Türkiye halklarının Newroz bayramı kutlu olsun. Bu Newroz, özgürlük Newroz’udur. Kürt halkı zafere yakındır. İlk talebimiz Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüdür. Biz diyoruz ki; Sayın Öcalan özgür olmadan özgürlükten bahsedemeyiz. Sayın Öcalan özgür olmadan Türkiye’de Kürt sorunu başta olmak üzere hiçbir sorun çözülmez. Türkiye’nin özgürlüğü ve barışı Sayın Öcalan’ın özgürlüğü ile mümkündür. Kürtler katledilerek bitirilemez. Baskı altına alınarak boyun eğdirilemez. Yıllardır boyun eğmedi.” 

İl eşbaşkanlarının konuşmalarının ardandan Gölgedekiler grubu sahne aldı. Kitle grubun seslendirdiği şarkılar eşliğinde halaya durdu.

MURAT ÇEPNİ: EN BÜYÜK CEVABI 31 MART’TA VERECEĞİZ

Daha sonra DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları Meral Danış Beştaş ile Murat Çepni, sahneye çıkarak on binleri selamladı. Kitleye seslenen Murat Çepni, “Her bijî Kawa’lara. 31 Mart’ta hep birlikte kazanacağız, İstanbul’u biz yöneteceğiz. Yürütülen tartışmalara kulaklarımızı tıkıyor, kendimize bakıyoruz. DEM Parti en güçlü biçimde başarıyı elde edecek. Dilimizi, kültürümüzü yok sayanlara, işçi sınıfına açlığı reva görenlere, Kürt halkını yok sayanlara en büyük cevabı 31 Mart’ta vereceğiz. Newroz’un coşkusuyla hepinizi selamlıyorum” dedi. 

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ: İMRALI KAPILARINI AÇIN!

Meral Danış Beştaş da, “Biz diyoruz ki İmralı kapılarını açın, tecride son verin. Sayın Öcalan özgür olmalı. Newroz özgürlüktür. Diyarbakır’da bize laf söyleyip gelip burada bize şirinlik yapmayın. Bu seçimde kırmızı kart gösteriyoruz. Kendimize oy vereceğiz, partimiz etrafında kenetleneceğimizi  her fırsatta söylüyoruz. Seçmen değilseniz lütfen seçmen olduğunuz yere gidip oyunuzu kullanın. Çünkü hırsızlık yapıyorlar. Onlar irade hırsızı. Kaçak seçmenlerle Ağrı’yı, Bitlis’i, Siirt’i almaya çalışıyorlar. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Bizim bir ağacımız var. O ağacın etrafında toplanıyor ve diyoruz ki; oyumuz ne size ne ona, oyumuz kendimize” diye konuştu.