15 İlde Sokağa çıkma yasağı sona erdi

15 İlde Sokağa çıkma yasağı sona erdi
Yayınlama: 01.06.2020

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamaları sona erdi.

Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 14 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamaları sona erdi.

İçişleri Bakanlığı, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

 Açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında, 29 Mayıs Cuma günü saat 00.00 itibarıyla 15 ilde başlayan sokağa çıkma yasağının bu geceden itibaren sona erdiği belirtilerek, “Kısıtlama kararına vatandaşlarımız büyük oranda uyum sağlamıştır. Az sayıda da olsa kısıtlama kararına uymayan vatandaşlarımıza ise idari ya da adli işlem uygulanmıştır. Söz konusu kısıtlama kararına uymayan toplam 9 bin 877 kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapılmıştır” denildi.

‘428 YERDE KARANTİNA KALDIRILDI’

Toplam 58 yerleşim yerinde uygulanan karantina tedbirlerine ilişkin de “Bugün saat 20.00 itibarıyla 24 ilimizdeki, 2 belde, 20 köy, 34 mahalle ve 2 mezra olmak üzere toplam 58 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 51 bin 669’dur. Öte yandan 64 ildeki, 428 yerleşim yerinde ise karantina kararı kaldırılmıştır. Gelinen nokta itibarıyla, bir süredir büyük bir toplumsal başarıyla uyguladığımız tedbirlerin salgının yayılmasını önleme noktasında olumlu netice vermesi, vaka artış hızındaki düşüşle birlikte kontrollü normalleşme sürecine geçilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.