Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi’nin her hafta düzenlediği “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 528’incisini gerçekleştirildi.

Şube binasında gerçekleşen eylemde kayıpların fotoğrafları taşındı.  Burada konuşan İHD Şube Yöneticisi Hüseyin Elçi kayıpların akıbetini sormaya devam edeceklerini söyledi Elçi  bu haftaki eylemde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1994 yılında İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı askerlerin yol kontrolü sırasında gözaltına aldığı ve kendisinden bir daha haber alınamayan Ahmet Tekin’in akıbetini soruldu. 

1994 Mayıs ayında Diyarbakır’dan Lice’ye giden ve içinde Tekin’in bulunduğu minibüsün Sarnığ köyü civarında yol kontrolü yapan askerler tarafından durdurulduğunu hatırlatan Elçi, askerlerin araç sürücüsüne ve yolculara “Siz gidin Ahmet bizim misafirimizdir” diyerek, Tekin’i gözaltına aldığını aktardı. O günden sonra Tekin’den haber alamayan aile bireylerinin Tekin’in bulunması için Lice savcılığına başvurduğunu belirten Elçi, ancak görevsizlik kararı verilen dosyanın Diyarbakır 7’nci Kolordu Komutanlığı’na gönderildiğini söyledi. 

‘SORGUYA GÖTÜRÜLÜRKEN GÖRMÜŞ’

Tekin’in kardeşi Bedri Tekin’in o dönem yaşadıklarını İHD’ye anlattığını kaydeden Elçi,  kardeş Tekin’in “Ağabeyim gözaltına alındıktan sonra onu Lice Jandarma Komutanlığı’nda gören görgü tanıkları var. Annem de ağabeyimin durumunu sormak için gittiği komutanlıkta Ahmet’i gözleri bağlı bir şekilde askerlerin arasında sorguya götürülürken görmüş. Bu sırada annem bağırarak, ağlamaya başlıyor. Annem feryat edince, adının Şahabettin olduğunu sandığımız yüzbaşı annemi darp etmişti. Annemin gözü aldığı darbeler sonucu şişip morarmıştı. Ancak tüm girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Ağabeyimden o tarihten itibaren bir daha haber alamadık” sözlerini ifade etti. 

%d blogcu bunu beğendi: