3 kentte 18 kişi tutuklandı

3 kentte 18 kişi tutuklandı
Yayınlama: 18.05.2024

İzmir, İstanbul ve Manisa’da gözaltına alınanlardan 18’i tutuklandı. 

İzmir’de 15 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 16 kişi, emniyet sorgularının ardından dün adliyeye sevk edildi. Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Mücadele İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik, Halkevleri üyelerinin de aralarında olduğu 16 kişiye, Wan’daki irade gaspına karşı yapılan protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle “Gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet” ve “Görevi yaptırmamak için direnme” iddiaları yöneltildi.  

Savcı, Erkan Gökber’in adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına, 15 kişinin ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesine karar verdi. Tutuklama talebiyle sevk edilen isimlerden Arda Duvarcı, Azat Kunur, Nazif Çakır, Nilüfer Yıldız, Samet Sağnıç, Serdar Aktürk, Selman Yağmağan, Sezgin Zevkibol ve Serhat Çukurçam, “Gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet” ve “Görevi yaptırmamak için direnme” iddialarıyla tutuklandı. Tuğçe Kızıldemir, Elif Yerlikaya, Berfin Büyükertaş, Mehmet Kasar, Sedanur Parmaksız ve Sude Timagur ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.  

‘DEVRİMCİ TUTSAKLAR ONURUMUZDUR’

Karar sonrası siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri adliye önünde açıklama yaptı. “Van iradesine sahip çıkmak suç değildir. Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” pankartı açılırken, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Devirmci tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı. Serbest bırakılan isimlerden Tuğçe Kızıldemir, gözaltı süresince açlık grevi yaptıklarını ve bir arkadaşlarının çıplak aramaya maruz bırakıldığını aktardı. Kızıldemir, “Bu kadar aleni bir şekilde devrimcilere taciz ve işkence uygulandı. Arkadaşlarımız tutuklandı. 2 Nisan günü Van halkına İzmir’den ses verdik ve polisin saldırısına maruz kalmamıza rağmen arkadaşlarımız tutuklandı. Van halkının iradesini ve direnişini sahipleniyoruz. Van halkının zaferini tutuklamalarla yıpratamazsınız. Devrimci tutsaklar onurumuzdur” diye konuştu. 

‘GÖRÜNTÜLER İZLENMEMİŞ’

Avukat Sena Yazıbağlı, “Bu gözaltılar hukuk derslerinde okutulacak seviyeye ulaştı. Dosyadaki görüntülerin izlenmediğini gördük ve bunu tutanak altına aldık. Biz o görüntüleri izlediğimizde hiçbir uyarı yapılmadan müvekkillerimizin ablukaya alındığını gördük. Dolayısıyla esas hukuksuzluğun burada olduğunu söyledik. Polise mukavemet ile ilgili 2 polis şikayetçiydi. Birisi basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek bir durumdaydı, diğerinin ise parmağının kırıldığı iddia ediliyordu. Ancak buna dair hiçbir görüntü yoktu. Buradan çıkan kararların siyasi olduğunun farkındayız” diye konuştu. 

MANİSA’DA 3 TUTUKLAMA

16 Mayıs’ta Manisa’nın Turgutlu ilçesinde gözaltına alınan 8 kişi de emniyet ifadelerinin ardından dün adliyeye sevk edildi. 8 kişiye, yerel seçim döneminde seçim aracından “Beritan” isimli Kürtçe şarkıyı çaldıkları için “örgüt propagandası yapmak” iddiası yöneltildi. 8 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği, Hayri Söylemez, Işık söylemez ve Ahmet Akan hakkında tutuklama kararı verdi. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İSTANBUL

İstanbul’da 15 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) PM üyesi Ünal Yusufoğlu, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) yöneticileri ile çok sayıda partilinin de aralarında olduğu 20 kişi “örgütün siyasal alanı içerisinde yer alma” iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan 20 kişinin Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde savcılık sorgularının ardından 10 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 

6 KİŞİ TUTUKLANDI 

10 kişi ise tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 10 kişiden 6’sı tutuklanırken 4 kişi de “adli kontrol şartı” ile serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri şöyle: Alamettin Demir, Çetin Demir, Fikri Baş, Filiz Aydın, İbrahim Elban, Yaşar Gökdemir.