3 kentte Kobanê Davası protestosu

3 kentte Kobanê Davası protestosu
Yayınlama: 18.05.2024

Amed, Adana ve İstanbul’da Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalar kitlesel bir şekilde protesto ediliyor. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezaları Amed, Adana ve İstanbul’da kitlesel bir şekilde protesto ediyor. 

AMED 

Amed’in Sûr ilçesinde bulunan Dağkapı Meydanı’nda (Şêx Seîd)  “Herkes için özgürlük, herkes için demokrasi” talebiyle yapılan eyleme, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, DEM Parti millletvekilleri ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

İSTANBUL  

İstanbul Esenyurt Meydanı’nda DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Seyit  Aslan’ın da katılımıyla “Özgürlük ve adalet buluşması” gerçekleştiriliyor. 

Çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve demokratik kitle örgütlerinin de katıldığı buluşmada, alanda bulunanlar tarafından sık sık, “Biji berxwedana Kobanê”, “Kobane düşmedi düşmeyecek”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” “Biji berxwedana zindana”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Selam selam İmralı’ya bin selam” sloganları atılıyor.

ADANA

Adana’nın Seyhan ilçesinin Barbaros Mahallesi’ndeki parti temsilciliği binası önündeki protesto eylemine, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır de katıldı.