30 ve 31 yıllık Tutsaklar Halis Tekin ve Yılmaz Suncak tahliye edildi

30 ve 31 yıllık Tutsaklar Halis Tekin ve Yılmaz Suncak tahliye edildi
Yayınlama: 14.05.2024

30 yıllık tutsak Halis Tekin Amed’ten ve 31 yıllık tutsak Yılmaz Suncak (51), İzmir’den ceza infaz süresinin tamamlamasının ardından tahliye edildi. 

Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 30 yıllık hasta tutsak Halis Tekin (50) tahliye oldu. Tekin’i cezaevi kapısında ailesi ve Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) yöneticileri alkış ve zılgıtlarla karşıladı. Burada kısa bir konuşma yapan Tekin, tüm tutsakların selamı olduğunu söyledi. Ardından Tekin, ailesi birlikte Amed’de bulunan evine geçti. 

TEKİN KİMDİR?

1994’te Bitlis’te tutuklanan ve Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılanan Tekin’e, “devletin birliği ve bütünlüğünü bozma” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. Tekin, 30 yıl boyunca, Amed, Êlih, Mêrdin ve Mîdyad’da bulunan cezaevlerinde tutuldu. 20 yaşında cezaevine giren Tekin, 50 yaşında tahliye oldu. Tekin, ayrıca İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklular listesinde yer alıyor. 

YILMAZ SUNCAK DA TAHLİYE EDİLDİ

İzmir Şakran 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 31 yıllık tutsak Yılmaz Suncak (51), ceza infaz süresinin tamamlamasının ardından tahliye edildi. 1993 yılında İzmir’de gözaltına alındıktan sonra Mardin’e götürülen ve 50 gün boyunca ağır işkencelere maruz kaldıktan sonra tutuklanan Suncak’a, “devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. 

Mardin Cezaevi’nde tutulduğu sırada cezası onanan Suncak, sırasıyla Ağrı, Ceyhan, Adıyaman, Aydın, Kırıklar, Bolu, Ankara, Kırıklar ve en son Şakran Cezaevi’ne sevk edildi. 10 yıl önce Kırıklar Cezaevi’nde tiroid kanseri teşhisi konulan ve sayısız ameliyat geçiren Suncak, cezaevi koşullarından dolayı ileri derece koah hastalığına yakalandı.