30 yıl sonra tahliye olan Şek: Mücadeleye devam edeceğiz

30 yıl sonra tahliye olan Şek: Mücadeleye devam edeceğiz
Yayınlama: 12.03.2024

Cezaevinden 30 yıl sonra tahliye edilen Halil Şek, “Sayın Öcalan özgürleşene kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi. 

Iğdır’da 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve yargılandığı Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) “devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verilen tutsak Halil Şek, tutuklu bulunduğu Tekirdağ F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden tahliye edildi. Tutsak Şek, cezaevi önünde ailesi, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) Eşbaşkanı Mehmet Şafi Erol ve dernek yöneticileri tarafından karşılandı. 

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Tahliye sonrası kısa bir açıklama yapan Çek, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük mutlak tecride karşı ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için mücadele edeceğini vurguladı. Şek, “Mutluluğumuzu tam olarak yaşayamıyoruz, geride bıraktığımız arkadaşlarımız var. Aynı zamanda Sayın Öcalan üzerinde tecrit uygulanıyor ve bu da sevincimizin önünde büyük bir engeldir. Fakat sizleri de burada görünce duygularım şaha kalktı diyebilirim. Tahliye olacak birkaç arkadaş benle beraber çıkacaktı fakat tahliyeleri engellendi” dedi.

Şek, şunları söyledi: “Sizin buradaki duruşunuz ve karşılamanızdan dolayı sanki hiç yatmamışım hissine kapıldım. Bu da mücadelenin devam ettiğinin göstergesidir. Mücadelemizin daha aktif olarak devam ettiğini gördüm. Fakat geride kalan arkadaşlarımız bilsin ki biz Sayın Öcalan özgürleşene kadar, ömrümüzün sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Şek ve yakınları, daha sonra Îdir’e doğru yola koyuldu.