30 yıllık tutuklu Ay tahliye edildi

30 yıllık tutuklu Ay tahliye edildi
Yayınlama: 09.06.2023

İZMİR – Ferhan Ay, 30 yıllık tutukluluğun ardından tahliye edildi. Buruk bir sevinç yaşadığını belirten Ay, bütün siyasi tutukluların özgürlüğüne kavuşmasını istedi.

İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ferhan Ay, 30 yıl sonra tahliye edildi. Mêrdîn’nin Nisêbin ilçesinde 1993 yılında “Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışmak” suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklanan Ay, yargılandığı Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) müebbet hapis cezası aldı. Sırasıyla Amed, Yozgat, Mêrdîn ve son olarak Şakran Cezaevi’nde kalan Şahin, 40 gün önce tahliye olması gerekirken, daha önce 40 gün hastanede tedavi gördüğü nedeniyle infazına eklendi.

30 yaşında girdiği cezaevinden 60 yaşında çıkan Ay’ı cezaevi önünde akrabaları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Aliağa ilçe yöneticileri, Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz ve Ege Tutuklu, Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (EGE-TUHAYDER) yöneticileri çiçeklerle  karşıladı. Cezaevinden çıkan Ay’a Fehime Poyraz Çiçekleri verdi.  

30 YIL SONRA BURUK BİR SEVİNÇ

Cezaevi çıkışında konuşan Ay, şunları söyledi: “30 yıl sonra cezaevinden çıktım. Kısmen de olsa özgür oldum. Ancak 30 yıldır beraber kaldığım arkadaşlarım içeride kaldı. Halkımız özgür olmadan, arkadaşlarımızın hepsi özgür olmadan tam anlamıyla özgür olamayız. Ben şu an buruk bir sevinç yaşıyorum. Çünkü arkadaşlarımı geride bıraktım bu bana çok zor geldi. Umudumuz bütün arkadaşlarımızın özgür olmasıdır.”

Ay, yarın memleketi Mêrdin’e gidecek.