32 yıllık hasta tutsak tekli hücrede tutuluyor

32 yıllık hasta tutsak tekli hücrede tutuluyor
Yayınlama: 09.07.2024

Tekli hücrede tutulan hasta tutsak Mehmet Darga’nın eşi Hülya Darga, “Bu şekilde tutulması çok riskli. Tahliye edilmeli” dedi. 

Giresun Espiye L Tipi Cezaevi’nde tutulan 65 yaşındaki Mehmet Darga, ilerleyen yaşı ve sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmiyor. Mersin’de 1992 yılında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Darga, tansiyon ve şeker hastası. Darga, ayrıca midesinden rahatsız. Kronik gastrit hastası olan Darga, cezaevinde iki kez anjiyo oldu. Tutuklandıktan sonra sırasıyla Adana, Şirnex, Wan ve Çanakkale’deki cezaevlerinde tutuldu. Son olarak Giresun’a sevk edildi. 

32 yıldır cezaevinde tutulan Darga, “Abdullah Öcalan’a özgürlük ve Kürt sorununa çözüm” kampanyası kapsamında gerçekleştirilen açlık grevine katıldığı gerekçesiyle Şubat ayında tekli hücreye alındı. 

Hülya Darga, eşinin ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak durumda olduğuna işaret ederek, tahliyesini istedi. 

‘İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR’

Eşinin hastalıklarının ağır olduğunu belirten Darga, “Teslim olması için beni gözaltına aldılar. O zamanlar hamileydim. Eşim gözaltına alındıktan sonra beni serbest bıraktılar. Eşim 32 yıldır cezaevinde ve hastalıkları çok ağır. Hastalıklarının yanı sıra gördüğü işkence nedeniyle dişleri döküldü. Tekli hücrede tutulduğu için ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Yanında birileri olsaydı en azında yardımcı olurlardı. Tek başına çok zorluk çekiyor” ifadelerini kullandı. 

7 YILDIR GÖRÜŞE GİDEMİYOR

Hastalıklarından ve ailevi sorunlarından kaynaklı 7 yıldır eşinin görüşüne gidemediğini söyleyen Darga, şunları belirtti: “Çocuklarımı tek başıma büyüttüm. Bir çok işte çalışarak tek başına evi geçindirdim. Eşimin tedavisi düzgün yapılmıyor. Durumu ağırlaşınca hastaneye götürülüyor. Hem yaşı hem de hastalıkları ilerlemiş durumda. Bu şekilde tekli hücrede tutulması çok riskli. Bir an önce serbest bırakılması gerekiyor. Halkımız, insan hakları örgütleri hasta tutsaklara sahip çıksınlar.” (MA)