Yüksekova’da 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitirdiği belirtilen oğlunun cenazesini 5 yıldır alamayan anne Feyruze Kurt, “Devlet cenazelerimizin yerini biliyor. Bize bu zulmü artık yaşatmasınlar” dedi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 13 Mart 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitirdiği belirtilen Aydın Kurt’un cenazesi 5 yıldır ailesine verilmiyor. İzmir’de yaşayan aile Yüksekova’da İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi’ne başvurdu. Anne Feyruze Kurt, 5 yılı aşkın bir süredir DNA örneği verdiklerini ancak kendilerine herhangi bir geri dönüşün olmadığını söyledi.

Oğlunun 2016 yılından sonra ulaşamadıklarını anlatan anne Kurt, “Oğlum bir ara kayboldu. Aylarca oğlumun nerede olduğunu bilmiyorduk. İzmir Emniyet Müdürlüğü’nden arayan polisler, ‘Oğlun Aydın, Yüksekova’da bizimle çatışıyor’ dediler. Polisler telefonu kapattıktan günler sonra bizi defalarca ifadeye çağırarak oğlumun nerede olduğunu sordular. Polislere ‘madem nerede olduğunu biliyorsunuz gidin getirin’ dedim” diye aktardı.

5 YILDIR OĞLUNU ARIYOR

Aradan kısa bir süre sonra, Yüksekova’daki sokağa çıkma yasaklarının sona erdiğini ve orada yaşamını yitiren tüm cenazelerin Erzurum’a götürüldüğünü televizyon yoluyla öğrendiklerini dile getiren anne Kurt, “Bizler de bunun üzerine Erzurum’a giderek savcılığa ve morga başvurularda bulunduk. Morga girdik ve 34 cenaze yere serilmiş vaziyette bulunuyordu. Cenazeleri tek tek baktık oğlum içinde yoktu. Ama oradaki 3 cenazeyi göstermediler. Orada çalışanlar cenazelerin tanınacak vaziyette olmadığını söyledi. İtiraz ettim ama bana göstermediler. Morgda cenazeyi bulamadık. Savcı bizi tekrar yanına çağırdı. Beni polisler eşliğinde DNA vermek için hastaneye gönderdiler. DNA verdikten sonra savcı bize ‘DNA sonuçlandığında size haber verecekler’ dedi. Aradan 5 yıl geçti ama halen oğlumun cenazesinden bir haber vermediler” dedi.

‘AMAÇ BİZE ACI ÇEKTİRMEK’

Morgda tanık olduğu 34 cenazenin kimsesizler mezarlığına defnedildiklerini ifade eden Kurt, “Ama onların ailelerine haber vermediler. Buradaki tek amaç biz annelere acı çektirmek. Morgda bulunanlara 5 yıl önce DNA testi verdiğimi söyledim ve neden bana haber vermediklerini sordum. Kimliğimi aldılar içer girdiler ve beklememi istediler. Aradan kısa bir süre sonra geri döndüklerinde bana ‘Oğlunun cenazesini alacak mısın? Oğlunun cenazesi erimiştir. Ne derisi ne kemiği kalmış. Götürüp ne yapacaksın?’ dediler. Onlara, oğlumun tek bir kemiği de kalsa götürmek istediğimi söyledim. Oradaki görevliler, ‘Yüksekova’ya git sana oradan kâğıt verecekler o kâğıdı bize getir biz buradan parsel numarasını çıkarıp cenazeyi sana vereceğiz’ dediler. Hakkari’ye geldim başvuruda bulundum onlar da cenazenin Erzurum’da olduğunu, Erzurum’da Hakkari’de olduğunu söylüyorlar” diye konuştu.

CENAZELER DNA YAPILMADAN GÖMÜLDÜ

Anne Kurt konuşmasının devamında savcılığın kendilerine yönelik ifadesini ise şöyle aktardı: “Savcı bize, yüzlerce cenazenin DNA’sı yapılmadan gömüldüğünü söyledi. ‘Erzurum’daki 47 cenazeyi DNA işlemi yapılmadan gömdük. Ben oradaki mezarları tekrar açıp DNA’sını aldıktan sonra size haber veririm’ dedi. ‘Çocuklarımızın cenazelerini kimsesizler mezarlığına gömdüklerinde neden bize haber vermediler’ soruma ise Savcı; ‘Acelemiz vardı, 47 cenazeyi DNA’sız gömmek zorunda kaldık. Başka cenazeler de geliyordu. Biz de aceleden hemen gömdük’ cevabı verdi. Savcı 5 yıl sonra itiraflarda bulundu. Artık biz annelere eziyet etmesinler.”

AİLELE ÇAĞRI

Annelere çağrıda bulunan anne Kurt, “Devlet cenazelerimizin nerede olduğunu biliyor. Bize zulüm yaşatmasınlar. Kimsesiz mezarlığına gömülen tüm cenazelerin ailelere verilmesini istiyoruz. DNA’sız gömülen yüzlerce cenaze var. Bu cenazelerin sahipleri olan aileler çocuklarının cenazelerine sahip çıksın. Kimse evladını kimsesiler mezarlığında bırakmasın. En azından evlatlarımızın mezarları üzerine bir Fatiha okumak istiyoruz” diye konuştu.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Ardından konuşan İHD Hakkari Şube Yöneticisi Eren Baskın, yapılan başvuru üzerine gerekli bütün hukuki işlemlerin başlatıldığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Bir annenin bir bayram günü oğlunun mezarına bir çiçek götürerek ziyaret etmesi en doğal haklardan biridir. Oğlu Aydın’ın akıbetinin ortaya çıkması ve her nereye gömüldüyse derhal aileye cenazenin teslim edilmesi gerekir. Bunun için İHD Hakkari üyeleri olarak her zaman konun takipçisi olmaya ve ailelerin yanında olmaya devam edeceğiz. Aydın Kurt’un cenazesi en kısa sürede ailesine verilmesi için tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.”

%d blogcu bunu beğendi: