ABD: Suriye’deki devriye üssümüze iki roket atıldı

ABD: Suriye’deki devriye üssümüze iki roket atıldı
Yayınlama: 26.11.2022

ABD kuvvetleri Suriye’nin kuzeyindeki Haseke vilayetine bağlı Şeddadi kentindeki devriye üssüne iki roket atıldığını duyurdu. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı.

ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke vilayetine bağlı Şeddadi kentinde bulunan devriye üssüne cuma akşamı iki roketli saldırı yapıldığı açıklandı.

Gerilim Türkiye’nin Taksim’deki bombalı saldırıya gerekçe olarak Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Suriye’nin Rojava bölgesine yaptığı “Pençe-Kılıç Hava Harekatı” kapsamında çok sayıda hedefi vurmasının ardından ve Suriye’ye olası bir kara harekatının gündemde olduğu sırada yaşandı.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada saldırının “Suriye’deki koalisyon güçlerini” hedef aldığı belirtildi.

‘BU TÜR SALDIRILAR KOALİSYON GÜÇLERİNİ VE SİVİL HALKI RİSKE ATIYOR’

Açıklamada saldırıyı kimin yaptığı açıklanmadı ancak ölü ve yaralı olmadığı aktarıldı.

CENTCOM ayrıca saldırı sonrası Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) bölgeyi ziyaret ettiğini ve ateşlenmemiş üçüncü bir roket bulduklarını duyurdu. CENTCOM sözcüsü Albay Joe Buccino, “Bu tür saldırılar koalisyon güçlerini ve sivil halkı riske atıyor ve Suriye ile bölgenin güçlükle kazanılmış istikrar ve güvenliğini baltalıyor” dedi.

CENTCOM daha önce de TSK’nin bombardımanının Suriye’deki ABD askerlerinin 130 metre yakınına isabet ettiğini ileri sürmüştü. Albay Buccino, “Bu saldırılar IŞİD’e karşı misyonu şimdiden riske attı” demişti.

Ankara Taksim’de 6 kişinin öldüğü bombalı saldırıdan PKK ve Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan YPG’yi sorumlu tutmuş ancak bu örgütler saldırının sorumluluğunu üstlenmemişti.