Abdullah Öcalan’a 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı verildi

Abdullah Öcalan’a 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı verildi
Yayınlama: 21.05.2024

İmralı Cezaevi’nde 38 aydır kendisinden haber alınamayan Abdullah Öcalan’a 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı verildi. Avukatlar, karara karşı AYM’ye başvuruda bulunacak.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde mutlak tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan, 25 Mart 2021 tarihinde kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı kesintili telefon görüşmesinden bu yana haber alınamıyor. Haber alamama durumu devam ederken, Abdullah Öcalan ile İmralı’da tutulan Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı verildi.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, görüşmesinin sağlanması talebiyle Bursa 2’nci İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Avukatlar, başvuru sonrası müvekkilleri hakkında 3 Mayıs’ta yeni bir 6 aylık avukat yasak kararı verildiğini öğrendi. Yasağın gerekçesi hakkında avukatlara herhangi bir bilgi verilmedi. 

Karara dair yapılan itirazlar reddedildi. Avukatlar, verilen yasak kararına karşı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunacak.

8 YILDA EN AZ 13 AVUKAT GÖRÜŞ YASAĞI 

Abdullah Öcalan’a son olarak 31 Ekim 2023 tarihinde 6 aylık avukat görüş yasağı kararı verilmişti. Hakimlik, yasak kararının içeriği ve dosya örneğinin verilmesi talebini  “güvenlik” gerekçesini ileri sürerek reddetmişti. Avukatların, yasak kararına karşı bir üst mahkemeye yaptığı itiraz da reddedilmişti.

2016 Temmuz ayında OHAL boyunca verilen yasak, Şubat 2018 tarihine kadar sürdürüldü. Bu tarihten sonra avukat görüşü 6 aylık sürelerle yasaklanmaya başladı. Son yasak kararı ile birlikte Abdullah Öcalan’a son 8 yılda en az 13 kez avukat görüş yasağı kararı verilmiş oldu. 

Benzer yasak kararlarıyla aile görüşmeleri de engelleniyor.