Ağır hasta tutuklu Polat için çağrı

Ağır hasta tutuklu Polat için çağrı
Yayınlama: 29.03.2023

İSTANBUL– Denizli T Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Ekim Polat’ın annesi Songül İlker, oğlunun tedavisi için Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, “Oğlumun içerden cenazesi çıkmasın, tedavisi için hastaneye gitmesi gerekiyor” dedi.

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Denizli T Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Ekim Polat’ın tedavi ve sağlığa erişimi konusunda devam eden sorunlarının karşılanmasına ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenledi. “Hasta mahpus Ekim Polat’ın tedavi hakkı sağlansın” pankartının açıldığı toplantıda açıklamayı Denizli T Tipi Cezaevi önünde oğlunun taleplerinin karşılanması için oturma eylemi başlatan anne Songül İlker gerçekleştirdi.  

‘ATK HASTALIĞINI MANİPÜLE EDİYOR’

Ekim Polat’ın cezaevinde kaldığı süreçte halk arasında “Dev adam” olarak bilinen Akromegali hastalığına yakalandığını söyleyen anne Songül İlker, Polat’ın hastalığından dolayı cezaevinde tutulmasının riskli olduğunu belirterek, “Ancak Adli Tıp Kurumu (ATK) oğlumun bu hastalığını manipüle ediyor. Hastalığından dolayı bütün organları zarar görmüş durumda. Hastalığından dolayı günlük ihtiyaçlarını karşılamakta da zorluk çekmesine rağmen Ekim’in tedavisi de engelleniyor“ dedi.

‘TEHDİTLERE MARUZ BIRAKILIYOR’

Ayrıca, Polat’ın hastalığına rağmen sürekli cezaevi yönetimi tarafından tehditlere maruz bırakıldığına dikkati çeken anne İlker, “Cezaevi müdürünün, ‘buradan ölün çıkacak’ tehditleri, oğlumun koğuşa geçme isteğine karşın, ‘kendine zarar verirsen seni koğuşa geçiririz’ gibi söylemleri olmuş” ifadelerini kullandı.   

‘CEZAEVİNDEN CENAZESİ ÇIKMAMASI İÇİN’

Polat’ın tedavisi için ameliyat olması gerektiğini söyleyen İlker, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, “Ekim 3 haftadır tedavisi için İstanbul’a sevkini istediğine yönelik dilekçe yazıyor ama bu dilekçesi de dikkate alınmıyor. Oğlumun içerden cenazesi çıkmasın, tedavisi için hastaneye gitmesi gerekiyor” dedi.