Ahmet Türk: İktidar partisi gideceğini görüyor

Ahmet Türk: İktidar partisi gideceğini görüyor
Yayınlama: 09.05.2023

MARDİN – Nusaybin’de binlere seslenen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, AKP-MHP ittifakının arkasına bakmadan kaçacağını belirterek, Kürt sorununun çözümünde muhatabın Abdullah Öcalan olduğunu söyledi. Ahmet Türk ise, “İktidar partisi gideceğini görüyor” dedi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) 14 Mayıs seçimlerine doğru Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesindeki Newroz alanında miting gerçekleştirdi. Kadınların yöresel kıyafetleri ile yerini aldığı miting alanına HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafları ile girmek isteyen gençler, polisler tarafından engellendi, fotoğraflara el konuldu.

Kitlenin sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Bijî Serok Apo” ve “Jin jiyan azadî” sloganları attığı mitingde, Ribab ekibi ile Koma Jinen Azad sanat grubunun seslendirdiği şarkılar eşliğinde halaylar çekildi.

‘SON MUHTEŞEM OLACAK’

Miting alanında gençler, “Son muhteşem olacak” ve “Ölçü Zap’tır” pankartları açarak, 14 Mayıs’a ilişkin mesajlarını verdi.

‘BIJİ KURDİSTAN’ DİYE HAYKIRDILAR

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşmalara geçildi. İlk olarak Tertip Komitesi adına HDP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Şirin Barış açılış konuşmasını gerçekleştirerek, halkı selamladı. Ardından sırasıyla Mêrdîn milletvekili adayları sahneye davet edilirken, adaylar mesajlarını vererek, halkı selamladı.

Ardından Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği ses alanda dinletilirken, Demirtaş’ın sesi de kitle tarafından coşkuyla karşılandı. Demirtaş’ın sesinin dinletilmesinin ardından kitle hep beraber “Bijî Kurdistan” sloganı attı.

AHMET TÜRK: DİRENİŞİNİZ TARİHİDİR

Ardından Koma Denge Jinên Azad’ın şarkıları ile devam eden mitingde Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı ve Kürt siyasetçi Ahmet Türk konuştu. Halkı selamlayarak sözlerine başlayan Türk, “Sizlerin coşkusu, sizin direnişiniz bugünlük değil. Sizin coşkunuz ve sizin direnişiniz tarihidir. Sesiniz Kurdistan’ın tamamına yayılsın. Qamişlo’dan, Rojava’dan duyulsun. Nisêbin halkı özgürlük ve Kürt halkının geleceği için büyük bedeller ödedi. İnsan konuşmakta zorlanıyor, sizin karşınızda ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Sizler bizden iyi biliyor, sizler bizden daha cesursunuz” ifadelerini kullandı.

‘BU DÖNEM ÖZGÜRLÜK DÖNEMİ’

“14 Mayıs önemli bir gün. Faşizm karşısında, ırkçılık karşısında bu sistemi bitirmek için oyunuzu kendinize vereceksiniz buna inanıyoruz” diyen Türk, şöyle devam etti: “Bu dönem özgürlük dönemi. Bu dönemi yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyoruz. Sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bugün geleceğimizi belirlemek için buradayız. Yarınlarımızı özgürleştirmek için buradayız. Hepiniz biliyorsunuz ki; tarihi günleri yaşıyoruz. Değişim ve dönüşümün, faşist iktidardan kurtulmanın bir fırsatı olarak bugünleri görüyoruz. Belki on yılda böyle bir fırsat geçmez elimize. Bugün Kürt halkının demokrasi, barış be özgürlük talepleri gündeme gelecektir. Bundan kuşkum yok. Hepiniz siyaseti izliyorsunuz. Özellikle bugün iktidar partisi Kürt halkına düşmanlık üzerine siyaset yapıyor. Biz bunlara dur demek zorundayız. Biz bunları tarihin çöplüğüne göndermek zorundayız.”

‘YENİ BİR GÜNEŞ DOĞACAK’

Kurdistan’daki billboardlarda AKP’nin “Yola devam” sloganının yazdığına dikkat çeken Türk, “Yola devam dediği yol nedir? Kürt halkının inkarıdır, Kürt dilinin inkarıdır, Kürtçe eğitimin inkarıdır. Yola devam derken, bunları söylüyorlar. Biz bunlara elbet dur diyeceğiz. Bugün hukuksuzluğun büyüdüğü ve adaletsizliğin olduğu bir dönemde binlerce arkadaşımız haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyor. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Ayla Akat, Gültan Kışanak bugün sadece halkımızı savunduğu için geleceğimizi savunduğu için cezaevinde. İnanıyorum ki bu sistem değiştikten sonra yeni bir güneş doğacaktır. Buna inanın! 14 Mayıs seçimleri bizler için çok önemlidir” dedi.

Gençlere de seslenen Türk, “Bir oyumuzun yanlış kullanılmaması için ev ev gezeceksiniz ve Yeşil Sol Parti’nin altına mühür vuracaksınız. Gençlerin görevi bu. Bütün Nusaybin halkının görevi” dedi.  

İMRALI’YA HEYET GÖNDERDİLER

“İktidar partisi gideceğini görüyor. Peki, ne yapıyor” diye soran Türk, “İmralı’ya heyet gönderiyor. Peki, yıllarca aile görüşünü yasakladınız, avukatları ile görüşmesini engellediniz, şimdi bir oy için Sayın Öcalan’ın kapısına giderek farklı bir anlayış gösteriyorsunuz” diye konuştu.

Nisêbîn’e gelince konuşmaktan utandığını kaydeden Türk, “Çünkü sizler ağır bedeller ödediniz, büyük mücadele verdiniz, sizlerin bu duruşu karşısında saygı ile eğiliyorum. Ve inanıyorum ki, Nisêbîn en yüksek oyla gururumuz olacak” dedi.  

AYDENİZ: SELAM OLSUN ROJAVA’YA

Ardından DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz konuştu. Özgürlüğü haykırarak her yerin duymasını sağlamaları gerektiğini belirten Aydeniz, Kürt halkına dört parça Kurdistan’da saldırılar olduğunu söyledi. İktidarın varlığını ve geleceğini Kurdistan halkına düşmanlık üzerine kurduğunu kaydeden Aydeniz, “Kürt halkı her yerde olduğu gibi Rojava’da da direniyor. Rojava halkının direnişini mücadelesini buradan selamlıyorum. Binler selam olsun Rojava’ya” diye seslendi.

‘ARKALARINA BAKMADAN KAÇACAKLAR’

“Bir seçime gidiyoruz. Biliyorum ki bu seçimde faşizmi göndereceğiz” diyen Aydeniz, iktidarın tüm çalışmasını devlet kaynakları ile yürüttüğünü vurgulayarak, AKP bitmiş, AKP Kurdisan’da tabela partisi haline gelecek bunu bilelim. Onları tıpış tıpış göndereceğiz. Söz veriyoruz ki, onlar gidecek, onlar arkalarına bakmadan kaçacaklar. İyi bilsinler ki, onlar gidecek, onlar gidecek” dedi.

‘MUHATAP SAYIN ÖCALAN’

“Evet, Kürt sorunu Mecliste çözülecek. Muhatabı da belli. Muhatabı ile görüşmeliler. Muhatap ile görüşmedikçe bu sorun çözülmez. Muhatap kim? Muhatap Sayın Abdullah Öcalan’dır. Bunu iyi bilsinler. Bu iktidar Kürt sorununun çözümünü istemiyor, o nedenle tecridi ağırlaştırıyor. Onlar da biliyor ki Kürt sorununun, barışın anahtarı İmralı’nın elindedir. Barışın anahtarı İmralı’dadır, İmralı’dadır. İmralı’dadır” diye seslenen Aydeniz’e kitle “Bijî Serok Apo” sloganları ile karşılık verdi.

‘AKP’Yİ TABELA PARTİSİ YAPIP GÖNDERECEĞİZ’

Aydeniz, “14 Mayıs’a hazır mı Nusaybin halkı” diye sorduktan sonra “Mardin için 6-0 yapalım. Bilelim ki, Nusaybin 6-0’ın öncülüğünü yapacak. Hazır mıyız? AKP ve ittifakını tabela yapıp göndereceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından miting sanatçı Şehrîbana Kurdî’nin seslendireceği şarkılar ile devam etti.