Ahmet Türk parti adaylarına destek için Şırnak’a gitti

Ahmet Türk parti adaylarına destek için Şırnak’a gitti
Yayınlama: 22.03.2024

DEM Parti’nin Şırnak Belediye eşbaşkan adaylarına destek ziyaretinde bulunan Mardin Büyükşehir Belediye eşbaşkan adayı Ahmet Türk, “Kurdistan topraklarında sesimiz güçlü bir şekilde çıkmazsa, devletin zorbalığı ve baskısı daha da artacaktır. Bunun için bu seçimlerde büyük bir oy oranıyla kazanmalıyız” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Ahmet Türk, partilerinin Şırnak Belediyesi eşbaşkan adaylarına destek ziyaretinde bulunmak üzere bu kente gitti. 

Yeni Çarşı’daki seçim bürosuna gelen Türk’ü, belediye eşbaşkan adayları Berivan Kutlu ve Turan Saltan, DEM Parti Milletvekili Newroz Uysal Aslan ve partililer karşıladı.

‘ŞIRNAK HALKI, DEVLETİN KİRLİ SİYASETİNE KARŞI DİZ ÇÖKMEDİ’

Burada kısa bir konuşma yapan Türk, “Kürt halkı bugüne kadar özgürlük için çok büyük bedeller ödedi. Devletin baskısı ve zorbalığı ne kadar artarsa artsın, halkımız hiçbir zaman boyun eğmedi. Kürt halkının geleceği için halkımız her zaman hazırdır. Şirnex kentini çok iyi biliyoruz, yurtsever bir halktır. Kürt halkının geleceği için çok büyük bedeller ödedi. 1992 yılında Şırnak’ta yaşanan katliam döneminde de buradaydım. O günlerden bugüne Şırnak halkı tekrar toparlandı. Devlet, kirli bir siyasetle Şırnak halkı üzerine kötü bir siyaset yürüttü. Halkımızın iradesini ipotek etmek, asker ve polislerle Şırnak’taki iradeyi değiştirmek istediler.  Şırnak halkının bu kirli siyasete karşı durması gerekiyor” dedi.

‘CEZAEVLERİNİN GÖZÜ ŞİRNEX’TE’

Cezaevinde rehin tutulan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve diğer Kürt siyasetçileri hatırlatan Türk, şunları söyledi: “Fikir ve düşünceleri nedeniyle binlerce arkadaşımız cezaevinde. Bu arkadaşlarımız Kürt halkına ve siyasetine sahip çıktığı için bugün cezaevindeler. Halklarının geleceğine sahip çıktıkları için tutuklandılar. Sayın Öcalan 3 yıldır tecrit altında. Hepsinin gözü bu seçimde. Halkımızın kendi kimliğine, diline, geleceğine sahip çıkıp çıkmayacağını merakla bekliyorlar. Bunun için bizlerin de onlara layık olması gerekiyor.” 

‘KÜRTSÜZ SİYASET YÜRÜMEZ’

Türk, Kurdistan’da hiçbir kirli siyasete izin verilmemesi gerektiğinin altını çizerek, “Şunu çok iyi bilmeliyiz; Kurdistan topraklarında sesimiz güçlü bir şekilde çıkmazsa devletin zorbalığı ve baskısı daha da artacaktır. Bunun için bu seçimlerde büyük bir oy oranıyla kazanmalıyız. Kurdistan’da kimliğimizi kendi elimizle belirlemeliyiz. O zaman şuan kirli bir siyaset yürüten devlet de, bu siyasetini değiştirmek zorunda kalacak. Kürtsüz siyasetle iktidar yürümez ve demokrasi inşa edilemez” ifadelerini kullandı.

Türk ve beraberindekiler, ardından esnaf ziyaretlerinde bulundu. Sağanak yağış altında esnafları ziyaret eden DEM Partililere, yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi. Ziyaretler sırasında partililer sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Oylar namustur, namus satılmaz”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarını attı.

Türk’ün akşam da partisi tarafından verilecek iftar yemeğini katılması bekleniyor.