AKP Sözcüsü Ömer Çelik, HDP’nin bugün başlattığı Demokrasi Yürüyüşü’nü hedef göstererek “Mesele hak, hürriyet, kimlik, din ve bunlar çerçevesinde haysiyet meselesi değildir. Bizi tehdit eden kim varsa HDP onlarla işbirliği yapıyor” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. 

Çelik, valilikler tarafından neredeyse her şehirde yasaklanmaya çalışılan Hakların Demokratik Partisi’nin (HDP) Demokrasi Yürüyüşü’nü hedef gösterdi. Çelik, “PKK içinde Kürt gençlerini lejyoner yapmak isteyenler barış ve demokrasi kelimesini istismar ediyorlar. Bizi tehdit eden kim varsa HDP onlarla işbirliği yapıyor. Türkiye hak ve özgürlükleri vermek için bedel ödemiştir. Cumhurbaşkanımız hak ve hürriyet düzeninin arkasında durmuştur” ifadesini kullandı.

AYASOFYA TEPKİSİ

Çelik, ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun “Benim görüşüme göre Topkapı Sarayı da Ayasofya da Sultanahmet de müze olmalı. Çünkü bunlar artık insanlığın ortak malı” şeklindeki ifadesine de tepki gösterirken, “Sultanahmet’i müze yapalım yaklaşımı bugüne kadar gördüğümüz en İslamafobik yaklaşımdır. Eski laikçi anlayış yine bulunduğu yerden kafasını uzatıyor, Sultanahmet’i müze yapmakla Türkiye’nin laik olması arasında bir zihniyet çarpıklığıdır. Bu anlayış Türkiye’ye çok ağır bedeller ödetmiştir” şeklinde konuştu.

 LİBYA HAKKINDA

Türkiye’nin ‘petrol’ için Libya’da olmadığını söyleyen Çelik, “Birilerinin iddia ettiği gibi ne kimsenin petrolünde gözümüz var ne de zenginliğinde. Başkalarının petrolünü ve zenginliğini sömürenler, geçmişiyle hala hesaplaşmamış olanlar Türkiye’yi bu şekilde etiketlemeye çalışıyorlar” dedi.

‘NORMALLEŞME’ SONUÇLARI

Gazetecilerin ‘Normalleşme’ adımlarından sonra vaka sayılarından yaşanan artışa ilişkin sorduğu bir soruya Çelik, “Rehavetten ne kadar uzak durursak, tedbirlerde ne kadar titiz olursak normalleşme o kadar güçlü olacaktır. Dünyanın kirlenmesi, çevre konularının bu kadar duyarsız şekilde ele alınması, biomühendislik ürünü bitki, hayvanların ortaya çıkması, hayat alanların yok edilmesi insanı yeni tehditlerle karşı karşıya bırakıyor. Bütün bunlara karşı ilaç, aşı geliştirmek kadar daha geniş bir kadrajla bakmak gerekiyor. Bunun da ilk atılacak adımı doğayı korumaktan geçtiği görülüyor. Hedefin sıfır vaka olması gerekiyor. Pandemi sonrası dolaylı dolaysız birtakım sonuçlar ortaya çıkacaktır” diye cevapladı.