AKP’li adayın hedef gösterdiği 6 Yeşil Sol Partili tutuklandı

AKP’li adayın hedef gösterdiği 6 Yeşil Sol Partili tutuklandı
Yayınlama: 05.05.2023

Çanakkale’de AKP’nin milletvekili adayı Ayhan Gider tarafından hedef gösterildikten sonra ikinci kez gözaltına alınan 6 kişi tutuklandı.  

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Çanakkale İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında 2 Mayıs’ta Barbaros Mahallesi’nde esnaf ve kahvehaneleri ziyaret etti. Çalışmalara partinin milletvekili adayları Adile Yalçın ve Seda Alçınar da katıldı. Partililer, saat 23.00 sularında bir kahvehaneye yapılan ziyaret sırasında kendilerini AKP-MHP’li olarak tanıtan Mustafa Kılıç, Hasan Çiçek, Selçuk Şahin ve Muhammed Şanlı tarafından hakarete maruz kaldı. Kılıç ve Şanlı’nın el sıkışmak isteyen partililere, “Sizin eliniz kanlı” şeklinde sözler sarf etmesi üzerine tartışma çıktı. Yeşil Sol Parti adayı Adile Yalçın, araya girerek, tartışmayı sonlandırdı. 

MHP’LİDEN YUMRUKLU SALDIRI 

Ancak MHP’li olduğu ve devlet memuru olduğu öğrenilen Muhammed Şanlı, partililere fiziki saldırıda bulundu. Kanser hastası Yılmaz Türköz’e yumruklu saldırı, kameralara da yansıdı. Türköz’e saldırıyı duyan yakınları Yavuz Türköz, Tekin Türköz, Yusuf Türköz, Ferhat Keskin, Cevdet Matur ve Muğdat Ürek’in de aralarında bulunduğu 8 kişi, saldırının yaşandığı kahveye gitti. Türköz’e saldırıda bulunanlar ile söz konusu grup arasında kavga çıktı. Bunun üzerine kahvehaneye gelen polis, tartışmayı sonlandırdı ve kahvede bulunan herkes dağıldı. 

AKP’Lİ ADAY HEDEF GÖSTERDİ 

AKP Çanakkale milletvekili adayı Ayhan Gider ve Jülide İskenderoğlu, olaydan bir gün sonra saat 19.00 sıralarında saldırgan Kılıç, Şanlı ve Çiçek’i alarak, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne götürdü. AKP’li aday Gider, burada saldırganların saldırıya uğradığı yönünde demeç verdi. Gider, Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği demeçte, Yeşil Sol Parti’yi ve yurttaşları hedef gösterdi. 

Polisler, saldırganların saldırıya uğradığına dair haberinden saatler sonra Türköz’ün 8 akrabasının evine baskın düzenledi ve 8 kişiyi de gözaltına aldı. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen isimler, ifade işlemleri ardından serbest bırakıldı. Ancak AKP’li Gider, daha sonra emniyete gitti. Gider’in emniyete gitmesinin ardından Türköz’ün yakını olan 8 isim, bu kez “eksik imza” gerekçesiyle yeniden emniyete çağrıldı. Yeşil Sol Parti adayı Seda Alçınar, 8 ismin gözaltında olduğu sırada AKP’li Gider’in Çanakkale Adliyesi’ne de gittiğini paylaştı. 

AKP’li Gider’in hedef gösterdiği 8 isimden 6’sı, “eksik imza” için gittikleri emniyette savcılığı sevk edildi. 6 isim, daha sonra dün çıkarıldıkları hakimlikte “kasten yaralama” iddiasıyla tutuklandı.   (MA)