Almanya’da Türkiye merkezli sahte kimlik çetesine operasyon: Posta yoluyla göndermişler

Almanya’da Türkiye merkezli sahte kimlik çetesine operasyon: Posta yoluyla göndermişler
Yayınlama: 07.06.2024

Türkiye merkezli olduğu belirtilen bir sahte evrak çetesine Almanya’da baskınlar düzenlendi. Üç eyalette dokuz kişi gözaltında. Buna göre, Türkiye’deki çete 2021-2022’de 9 bini aşkın tahrif edilmiş ya da tamamen sahte kimliği posta yoluyla gönderdi.

Almanya’da Federal Polis, Türkiye merkezli bir sahte evrak çetesinin faaliyetleriyle bağlantılı kapsamlı bir operasyon gerçekleştirdi. Federal Polis’ten yapılan açıklamada, Berlin, Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletlerinde 300 polisin görev yaptığı 51 noktaya düzenlenen baskınlarda iki sahte pasaport, dört oturma izni, bir kimlik ve bir ehliyetin ele geçirildiği ve Almanya’da oturma izni bulunmayan dokuz kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınanların dördü Suriye, ikisi Sırbistan, ikisi Vietnam ve biri Gana vatandaşı.

NAKİT PARA VE UYUŞTURUCU DA BULUNDU

DW Türkçe’nin aktardığına göre, ele geçirilen sahte belgeler arasında bir adet İtalyan ehliyet belgesi, bir adet Ukrayna kimlik belgesi, iki Belçika pasaportu, iki adet Almanya oturum izni belgesi ve iki adet Belçika oturum izni belgesi bulunuyor. Berlin’de arama yapılan yerlerden birinin sahte evrak basımında kullanıldığından şüphelenildiği, diğer yerlerdeki aramalarda 12 bin 500 euro nakit para, piyasa değeri yaklaşık 240 bin euro olan 24 kilogram esrar, ayrıca kelebek çakı, teleskopik cop, kurusıkı tabanca, muşta gibi silahlara rastlandığı belirtildi.

TÜRKİYE’DEN POSTA YOLUYLA GÖNDERİLMİŞ

Operasyonun, Türkiye’den dünyanın dört bir yanına sahte evrak temin eden bir çete ile ilgili soruşturmalar çerçevesinde düzenlendiği açıklandı. Türkiye merkezli çetenin sahte evrak satış işlemlerini sosyal medya üzerinden yürüttüğü, 2021-2022 yıllarında 9 bini aşkın tahrif edilmiş ya da tamamen sahte kimlik belgesini posta yoluyla gönderdiği, alıcılardan 2 binden fazlasının Avrupa ülkelerinde, 920’sinin Almanya’da bulunduğu bildirildi.

ALICILARDAN 551’İ TESPİT EDİLDİ

Federal Polis açıklamasında şimdiye kadar Almanya’daki alıcılardan 551 kişinin kimlik tespitinin yapılabildiği ve haklarında “internet portallarından sipariş yoluyla sahte kimlik ve oturma izni belgeleri temini” suçundan ceza davası açıldığı belirtildi.

Düzenlenen operasyonla sadece sahte belgelerin kullanımının değil, bu belgeler yoluyla başka suçlar işlenmesinin de önüne geçildiğine vurgu yapan Federal Polis, yürütülen soruşturma sonucunda Türkiye’deki fail çevresiyle ilgili de aydınlatıcı bilgilere ulaşıldığını da aktardı. (Kaynak)