Altaylı ve Saymaz’ın yazılarına erişim engeli: ‘HÜDA PAR istedi’

Altaylı ve Saymaz’ın yazılarına erişim engeli: ‘HÜDA PAR istedi’
Yayınlama: 01.04.2023

Fatih Altaylı ve İsmail Saymaz, HÜDA PAR ile ilgili yazılarına erişim engeli getirildiğini açıkladı. Söz konusu engelin HÜDA PAR’ın talebi doğrultusunda verildiği belirtildi.

Gazeteciler, Fatih Altaylı ve İsmail Saymaz’ın HÜDA PAR hakkındaki yazılarına erişim engeli geldi.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz’ın Hizbullah tarafından öldürülen Konca Kuriş’in ağabeyi Mehmet Genç ile yaptığı söyleşinin yer aldığı yazıya HÜDA PAR’ın isteğiyle erişim engeli geldi.

Saymaz, HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılmasının ardından Hizbullah tarafından 1998’de kaçırılan ve Konya’da bir mezar evde 38 gün sorgulanıp domuz bağıyla öldürülen, kaybolduktan 555 gün sonra evin temeline gömülmüş halde bulunan İslamcı feminist yazar Konca Kuriş’in iş insanı ağabeyi Mehmet Genç’le bir görüşme gerçekleştirerek yazısında yer vermişti.

‘HİZBULLAH HAKKINDAKİ YAZILAR DA ENGELLENİRSE HİÇ ŞAŞIRMAM’

Saymaz, erişim engeli haberini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Saymaz, şunları söyledi:

“Hizbullah tarafından katledilen Konca Kuriş’in ağabeyi Mehmet Genç’le yaptığım söyleşiyi içeren köşe yazım hakkında Hüda Par’ın başvurusu üzerine erişime engelleme kararı alındı.

Yarın Hizbullah hakkındaki yazılar da engellenirse hiç şaşırmam.”

‘HÜDA PAR’IN TALEBİ ÜZERİNE…’

Gazeteci Fatih Altaylı ise İsmail Cevher Kasımoğlu’na tepki gösteren bir yazı kaleme aldı. Altaylı, yazısına HÜDA PAR’ın talebiyle erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Sokak röportajında kendisini cihatçı ve Hizbullahçı olarak tanıtarak “Erdoğan’a dokunsalar kafalarını keseceğiz” diyen İsmail Cevher Kasımoğlu, gözaltına alınıp, serbest bırakılmıştı. Sosyal medya hesabı Twitter’dan açıklama yapan Altaylı’nın paylaşımı şöyle:

“Batman’da yapılan bir sokak röportajında muhalifleri ölümle tehdit eden kişi hakkında içişleri ve adalet bakanlıklarını gereğini yapmaya davet eden yazıma HÜDAPAR’ın talebi üzerine İstanbul 8. Sulh Ceza hakimliğinin kararı ile erişim yasağı getirildi. Basın özgürlüğü bu herhalde.”