Ankara Barosu’ndan Diyanet İşleri Başkanı’na: İbretle kınıyoruz

Ankara Barosu’ndan Diyanet İşleri Başkanı’na: İbretle kınıyoruz
Yayınlama: 26.04.2020

Ankara Barosu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+ bireyleri hedef gösteren açıklamasına tepki gösterdi.


Ankara Barosu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+ bireyleri hedef göstermesine, yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Erbaş’ın açıklamalarını “şaşkınlık” ve “ibretle” izlediklerini belirten Baro, “Şaşkınlığımız, sesi çağlar öncesinden gelen bu şahsın, bir devlet kurumunun başında oturup, söylemini kutsal sayılan değerler üzerine inşa ederek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesindeki kan kokan cüreti sebebiyledir” dedi.

Baro, “ibrete” dair ise, “Anılan şahsın içinde bulunduğu takvim yılında yaşamasına rağmen, bundan sekiz-dokuz nesil önceki büyükleriyle aynı zihinsel ve dogmatik sınırlara sahip olmak için, insan onuruna karşı gösterdiği büyük direnişten kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘İBRETLE KINIYORUZ’

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp, kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda cadı diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır. Anılan şahsı ve ona hak veren zihniyeti büyük bir şaşkınlık ve ibretle kınadığımızı tüm kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

NE OLMUŞTU?

Ankara Hacı Bayram Camii’nde temsili cuma namazında konuşan Erbaş, “İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti” ifadesini kullanmıştı. (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.