Bakırhan: Esen’in cenazesine yapılanlar ülkenin en büyük utancıdır

Bakırhan: Esen’in cenazesine yapılanlar ülkenin en büyük utancıdır
Yayınlama: 28.06.2024

Yaşamını yitiren hasta tutsak Şefik Esen’in cenazesinin yaraları açık bir şekilde ailesine teslim edilmesine tepki gösteren DEM Parti Eş Genel Başkanlarından Tuncer Bakırhan, “Ülkenin en büyük utancıdır” derken Hatimoğulları da “Sorumlu olanlar hesap verene dek mücadelemiz sürecek” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, yaşamını yitiren hasta tutsak Şefik Esen’in cenazesine yapılanlara tepki gösterdi. 

Sanal medya hesabından açıklama yapan Bakırhan, “Çok değil sadece son iki ayda 5 hasta tutsak cezaevinde göz göre göre ölüme gönderildi. Cezaevleri bir ölüm evine dönüşmüş durumda. Hasta tutsaklara karşı düşman hukukunda bile adı olmayan uygulamalar ve şartlar dayatılıyor” dedi.  Yaşamını yitiren hasta tutsak Esen’in cenazesinin yaraları açık bir şekilde ailesine teslim edilmesine tepki gösteren  Bakırhan, “Bugün ölüm haberini aldığımız Şefik Esen’e yapılanlar, naaşına gösterilen saygısızlık ve yaraları açık şekilde ailesine teslim edilmesi bu ülkenin en büyük utancıdır. 1 yıl 3 ay olan cezası infaz edilmeyerek tutuklanan Esen, Akdeniz anemisi olmasına rağmen tedavisi yapılmamış. Tüm bunlar aleni politik cinayettir. Cezaevlerinde tecrit var, işkence var, ölüm var” dedi. 

HATİMOĞULLARI: KÜRT DÜŞMANLIĞI SINIR TANIMIYOR

“Yıldırım Han, Rêber Soydan, Ercan Çakar, Ergün Akdoğan ve Şefik Esen. Bu insanlar son aylarda cezaevlerinde kaybettiklerimizden” diyen Hatimoğulları da şu sözlerle tepki gösterdi: “Yediden yetmişe herkesi terörist ilan edip tutuklayan, sonra da insanlık dışı muameleye tabi tutan anlayış, cinayet işlemeye devam ediyor. Bugün haberini aldığımız Şefik Esen’in cenazesine yapılan saygısızlığı ise ne ahlakla ne dinle ne hukukla ne vicdanla ne de düşmanlıkla açıklayabiliriz. Kürt düşmanlığı sınır tanımıyor. Bu zulme karşı her alanda, sorumlu olanlar hesap verene dek mücadelemiz sürecek.