Başkan çete üyeleri için vur emri verdi

Başkan çete üyeleri için vur emri verdi
Yayınlama: 28.04.2020

El Salvador’da cezaevlerindeki çete üyelerine Nazi toplama kampını andıran uygulamalar yapılmıştı.


Orta Amerika ülkesi El Salvador’da Devlet Başkanı Nayib Bukele, koronavirüs pandemisini istismar ettiklerini öne sürerek çete üyelerine karşı “öldürücü güç kullanılması” için polis ve askere yetki verdi.

Nayib Bukele’nin ‘öldür’ emri, hafta sonunda ülke çapında en az 50 kişinin öldürülmesinin ardından geldi.

Sputnik’te ter akan habere göre El Salvador’da on yıllardır süren çete şiddetine karşı en sert şekilde mücadele vaadiyle haziranda seçilmiş bulunan Bukele, polis teşkilatı ve ordunun “nüfusun fiziksel bütünlüğüne anlık tehdit oluşturan teröristlere karşı öldürücü güç kullanma yetkisinin” bulunduğunu duyurdu.

Bukele, daha önce yakalanmış çete üyelerini de dışardaki çete üyelerine talimat verdikleri gerekçesiyle koronavirüs pandemisinde görülmemiş muamelelere tabii tuttu. 

Ülke çapındaki 7 yüksek güvenlikli hapishanede tutulan çete üyelerine 24 saatlik hücre cezası verilirken, başkent San Salvador’un dışındaki Izalco Cezaevi’nde koğuş ve hücre araması için mahkumların hepsi soyuldu, iç avluya çıkarıldı, kucak kucağa şekilde arka arkaya sıralar halinde yan yana yere oturtuldu. İçlerinden çok azı maske takıyordu. Böylece koronavirüs pandemisine karşı sosyal mesafe kuralları hiçe sayıldı. 

Ardından hücre cezasına konulan mahkumların hücreleri metal kepenklerle tamamen kapatıldı. Bu muameleyi “İstihbarat raporlarına göre hapishanedekilerden emir alan çeteler ülke çapında cinayetleri tırmandırdı” diye gerekçelendiren Devlet Başkanı, metalle kapatılan hücrelerin ve Izalco Cezaevi’ndeki Nazi toplama kamplarını andıran muamelenin görüntülerini Twitter hesabında paylaştı.

​Bu görüntüleri öncesinde Adalet Bakan Yardımcısı ve Cezaevleri Direktörü Osiris Luna Meza yayımlamıştı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle 5 Mayıs’e dek sıkı sokağa çıkma yasağının uygulandığı El Salvador’da ihlalcilere karantinadan gözaltına ve hatta araçlarına el konulmasına varan cezalar veriliyor. (Kaynak: Sputnik)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.