Batman Barış Anneleri: Biz KDP’lilerle lokmamızı paylaştık, onlar çocuklarımızı öldürüyor

Batman Barış Anneleri: Biz KDP’lilerle lokmamızı paylaştık, onlar çocuklarımızı öldürüyor
Yayınlama: 20.05.2022

KDP’nin AKP ve MHP ortaklığında Kürt kazanımlarına saldırmasına tepki gösteren Barış Annesi Nuran Seçkin, Saddam’ın zulmünden kaçan KDP’liler için “O dönem Batman’a kadar geldi. Biz son lokmamızı onlarla paylaştık. Onlar ise şimdi çocuklarımızı öldürüyor” dedi. 

Türkiye’nin KDP ortaklığıyla 17 Nisan’da Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metîna bölgesine yönelik saldırısı, şiddetli çatışmalarla sürüyor. Batman Barış Anneleri, KDP’nin Kürtlerin kazanımlarını ortadan kaldırmaya çalışan AKP-MHP ile ortak hareket etmesine tepki gösterdi. KDP’nin artık Kürtler arasında meşruiyetlerinin kalmadığına belirten Barış Anneleri, Başur halkını KDP’ye karşı tavır almaya çağırdı.

Barış Annesi Nuran Seçkin savaşın kazananın olmadığını, tüm haklara zarar verdiğini hatırlatarak, “Çocuklarımıza dönük bu saldırı durdurulsun” dedi.
‘SON LOKMAMIZI PAYLAŞTIK’

Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarda kimyasal silah ve zehirli gaz kullanmasına tepki gösteren Seçkin, KDP Genel Başkanı Mesut Barzani’ye seslenerek, “Mesud Barzani anne kucağında öldürülen bebekleri unuttu mu? O çocuklar bizim çocuklarımız. O gün saldırı olduğunda; KDP peşmergeleri Batman’a kadar geldi. Biz üzerimizdeki battaniyeyi, son lokmamız paylaştık. Biz onları çocuklarımız gibi gördük. Ancak, onlar çocuklarımıza saldırdı. Hakkımızı helal etmiyoruz. Onlar şimdi çocuklarımızı öldürenlerle işbirliği içerisinde. Vicdanları nasıl rahat dolaşabiliyor? Bu nasıl bir şey? Ancak şunu çok iyi bilsinler ki, nasıl Halepçe’de Kürtleri yok etme amacı ile kimyasal kullanılıp bir sonuç alınmadıysa, şimdi de alamazlar” diye konuştu. Barış Annesi Seçkin, tüm annelere de çağrıda bulunarak, “Bütün anneler bu savaş karşısında dimdik durmalı” diye belirtti.

‘BARZANİ’NİN ARTIK BİR DEĞERİ YOK’

Bir diğer Barış Annesi Menfiat Çelik de devreye konulan savaş konseptine karşı birlik çağrısında bulundu. Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’ye yapılan mekaplı protestoyu hatırlatan Çelik, “Mesrur Barzani’ye en güzel cevabı, kendisine mekap gösterenler yaptı. Mesrur Barzani bir kısım Kürt için değerli biriydi ancak şimdi bir ayakkabı kadar değeri kalmadı. Onun artık bir değeri kalmadı. Halepçe, Roboski, Amudî sinemasından uttansın. Ayıptır, ayıp. Bu nasıl bir şey” diye tepki gösterdi.

‘KDP BİZİ İKİ GÜN KARAKOLDA BEKLETTİ’

Daha önceki senelerde aile ziyareti kapsamında gittiği Federe Kürdistan Bölgesinde KDP’lilerce gözaltına alındığını anlatan Çelik, “2 gün bizi karakolda beklettiler. Bizi niye beklettiklerini sorduğumuzda ‘Siz Kürt olduğunuz için’ dediler. Ben de onlara ‘siz Kürt değil misiniz’ diye sorunca, ‘Ben de Kürdüm ama elimde bir şey gelmez’ yanıtını verdi. Bu sadece bir örnek. Bu örnek bile oradaki durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor” dedi. Çelik, devamla şunları söyledi: “Başur’a dönük saldırı olduğunda oradaki halkın imdadına yetişen 7 gerilla yetişti. O gerillalar öldüğünde çantalarında sadece kuru ekmek vardı. Ancak KDP’nin Amerika dahi olmak üzere birçok yerde milyonlarca doları var. Bu yüzden kaybetmeye mahkûmlar. Biran önce işbirliğinden vazgeçsinler. Türkiye’nin onlara zarardan başka vereceği bir şey yok.”

‘BARZANİ KAÇIRILAN KADINLARIN HESABINI VERSİN’

Barış Annesi Sultan Azboy ise, düşüncelerini şu sözlerle özetledi: “Barzani ailesinin Ankara’ya gelmesiyle birlikte Kürt çocuklarına dönük saldırı başlatıldı. Saddam zulmünden kaçtıklarında; buradaki herkes onların imdadına yetişti. O gün birlik olduk. Herkes elinde ne varsa onlarla paylaştı. Şimdi ise bizim çocuklarımıza saldırıyorlar. Ama bizler alanlarda olacağız. Tüm Kürtler alanda olmalı. Biz anneler olarak, kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Biz yatamıyoruz. Bu nasıl bir vicdan? Eğer biz öğle yemeği olursak; onlarda akşam yemeği olur. Bunu iyi bilsinler. Kürtlere düşmanlığın sınırı yoktur. Şengal’de kaçırılan kadınlar halen bulunmuş değil. Bunun sorumlusu Barzani ailesidir. Daha bunun hesabın vermeden hem Şengal’e saldırıyorlar, hem de Türkiye ile işbirliği içine giriyorlar. Barzani ailesi önce kaçırılan Şengallı kadınlarının hesabını versin.”

MA / Fethi Balaman

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.