Batman Barosu: Tutuklular darp edildi

Batman Barosu: Tutuklular darp edildi
Yayınlama: 09.04.2020

Batman Barosu İnsan Hakları Merkezi’nden Avukat Sedat Özevin , M Tipi Cezaevi’nde çıkan isyan sonrası darp edilen tutukluları ziyaret ettiklerini belirterek, konuya dair rapor hazırlayacaklarını açıkladı.  

Batman Barosu, M Tipi Cezaevi’nde geçen gün çıkan isyan sonrası Diyarbakır T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen tutuklulara ilişkin hazırlayacakları rapora dair yazılı açıklama yaptı.  

Baronun İnsan Hakları Merkezi’nden Avukat Sedat Özevin, tarafından yapılan yazılı açıklamada, tutukluları ziyaret ettiklerini ve aldıkları taleplerle görüşleri cezaevi müdürlüğüne iletildiğini kaydetti.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Şimdilik acilen giderilmesi gereken ihtiyaçlarının kıyafet ve şahsi eşyalarının Batman cezaevinden kendilerine gönderilmesi olduğu tespit edilmiştir. Bu konu hakkında Batman cezaevi idaresi ile ayrıca görüşme yapılacaktır. Ayrıca olaylara müdahale ve nakil sırasında tutuklu ve hükümlülerin darp edildiklerine yönelik yoğun şikayet olduğu anlaşılmış ve bir kısmında darp izleri gözlemlenmiştir. Daha sonra konu ile ilgili açıklayıcı rapor sunulacaktır.”  İsyanın olduğu gece Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan açıklamada, olayların kontrol altına alındığı ve herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığını ileri sürmüştü.

Sevklerin yapılmasının ardından Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) tarafından yapılan açıklamalarda tutukluların darp edildiği kaydedilmişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.