Batman Barosundan 5 Nisan açıklaması

Batman Barosundan 5 Nisan açıklaması
Yayınlama: 05.04.2022

Batman Barosu 5 Nisan Avukatlar Gün’üne ilişkin basın açıklaması yaparak taleplerini dile getirdiler.

Batman Barosu 5 Nisan Avukatlar Günü’ne ilişkin baro önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya baroya kayıtlı birçok avukat katıldı. Basın açıklamasını okuyan Batman Barosu Başkanı Av. Erkan Şenses, avukatların karşılaştığı zorluklara dikkati çekerek, “Avukatlar, mesleklerini icra ederken kanunun belirlediği sınırlar içerisinde kamu görevini yerine getiren, adaletin yegane koruyucularıdır. Avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir. Daha önceki yıllarda olduğu gibi maalesef geride bıraktığımız bir yıllık süreçte de ülkenin birçok yerinde meslektaşlarımız görevlerini ifa ederken, sırf görevlerinden dolayı ciddi saldırılara maruz kalmış, bu saldırılarından dolayı bazı meslektaşlarımız yaralanmış ve bazıları da ne yazık ki hayatını kaybetmiştir. Avukatlar mesleki faaliyetlerinden dolayı soruşturma ve kovuşturmaların da hedefi olmuş, meslektaşlarımız hakkında keyfi gözaltı ve tutuklamalar yapılmıştır.
5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladığımız bu günü vesile kılarak, toplumsal meseleler ve kamu hukukunu da yakından ilgilendirdiği için mesleki sorunlarımıza ilişkin değerlendirmeleri kamuoyuyla paylaşmayı görev biliyoruz.

Bilinmelidir ki aşağıda yer verdiğimiz sorunlarımız, yasaya aykırı ve keyfilik barındıran uygulamaların çözümü hususunda asla pes etmeden mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz:

1- Avukatlık hizmetlerinde KDV indirimi sağlanmalıdır.

2- CMK ücretlerinin Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne çıkarılması sağlanmalıdır.

3- Soruşturma dosyalarının incelenmesi ve dosya hakkında bilgi almak isteyen meslektaşlarımızdan dilekçe ve kimlik fotokopisi alınması uygulamasına son verilmeli, gerektiğinde avukatların savcılarla dosya hakkında görüşebilmesi sağlanmalıdır.

4- Sulh Ceza Hakimlikleri’nin tutukluluk gözden geçirme duruşmalarında, şüphelilerin avukatlarına haber vermeden duruşma yapması uygulaması kaldırılmalı, en az bir gün önceden şüphelinin avukatına haber verilmesi sağlanmalıdır.

5- Yıllardır arttırılmayan CMK yol giderleri enflasyon rakamları dikkate alınarak arttırılmalıdır. Bu kapsamda özellikle Sason Cumhuriyet Başsavcılığı’nın meslektaşlarımızı CMK görevlerini ifa ederken mutat taşıt adı altında ilçe minibüsüne binmeye zorlamasını meslek onurumuza yapılan bir saldırı olarak görüyor, bu durumu kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz.

6- Duruşmaların saatinde alınması için gerekli önlemler alınmalı, meslektaşlarımız saatlerce adliye koridorlarında beklemek zorunda bırakılmamalıdır.

7- Adliyede avukattan arındırılmış bölge uygulamasına son verilmeli, bu kapsamda avukat kartlarının hakim ve savcıların olduğu bölümün kapılarını da açabilmesi sağlanmalıdır.

8- Kozluk Adliyesi’ne girişte, Batman Valiliği ve Batman Emniyet Müdürlüğü’ne girişte avukatların çantalarını x-ray cihazından geçirme zorunluluğu Avukatlık Kanunu’na aykırı olup bu uygulamaya derhal son verilmelidir.

Yukarıda saydığımız sorunlar, temelinde avukatlara tanınan yasal hakların keyfi uygulamalarla engellendiğinin en açık göstergesidir. Çok basit işlemlerle çözülebilecek bu sorunlar, maalesef bugüne kadar yapılan tüm girişimlerimize rağmen diyalog yoluyla çözülememiştir. Ancak mesleğimizi yapmamızı zorlaştıran bu sorunların devam ettirilmesine karşı Batman Barosu yasaların kendisine tanıdığı hak ve yetkileri kullanmaktan çekinmeyecek; temel hak ve özürlüklerin korunması, adaletin tesis edilmesi için çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürmeye devam edecektir. Zira bilinmelidir ki; yukarıda yer verdiğimiz sorunların çözümü avukatların şahsi hak talebi olmayıp yurttaşın adalete erişimi ve hukuk devleti olma yolunda gereken adımlardır.

Bu vesileyle mesleğimizin onur ve saygınlığının korunması dileğiyle vefat eden meslektaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyor; tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukat Günü’nü kutluyor, Batman Barosu Yönetim Kurulu olarak her zaman yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyoruz.”dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.