Batman Barosu’ndan gözaltındaki işkenceye tepki

Batman Barosu’ndan gözaltındaki işkenceye tepki
Yayınlama: 02.04.2022

BATMAN – Timok köyünde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan gençlere uygulanan işkenceye ve kötü muameleye tepki gösteren Batman Barosu açıklamasında, sorumlular hakkında gerekli girişimlerde bulunulacağı belirtildi.

Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Tımok (Gümüşörgü) köyünde 31 Mart tarihinde Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nun yürütmüş olduğu bir soruşturma kapsamında ev baskınları düzenlendi. Baskında 15 genci darp edilerek gözaltına alındı. Aralarında Yahya Karabaş, Yakup Karabaş, Şaban Cengiz, Sadullah Karabaş ile Fırat Baran’ın da bulunduğu 15 kişiden 10’u ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 5 kişi ise halen gözaltında tutuluyor. Gözaltına alınanların gözaltı ve sonrasında işkence uygulandığı iddia edildi. Batman Barosu Sedat Özevin İnsan Hakları Merkezi olaya ilişkin yaptığı açıklamada kötü muamele ve işkencenin yaşandığını paylaştı.

İŞKENCE

İşte Baronun açıklaması, “31 Mart 2022 tarihinde Kozluk ilçesine bağlı Gümüşörgü jandarma karakolu tarafından yapılan bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin kötü muamele ve işkenceye maruz kaldıkları merkezimize ulaşmıştır. Konu ile ilgili şüpheli müdafisine kollukta dosya ile ilgili kısıtlama gerekçesi ile bilgi verilmemiş olup merkezimiz tarafından soruşturma savcısı ile görüşme talebimiz de olumsuz karşılanmıştır. Şüpheli müdafisi ve merkez üyelerimiz ile görüşülmemesi iddiaları güçlendirmektedir. Merkez olarak olayın takipçisi olduğumuzu, işkence iddiaları ile ilgili daha sonra ayrıntılı açıklama yapacağımızı ve olayda ihmal ve kastı bulunan kolluk kuvvetleri hakkında idari ve adli girişimlerde bulunacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.” (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.