Batman Belediyesinin yeni eşbaşkanı belli oldu

Batman Belediyesinin yeni eşbaşkanı belli oldu
Yayınlama: 03.05.2024

Batman Belediyesi eşbaşkanlığına Ferah Solmaz seçildi. 

Batman Kurumlar Koordinasyonu, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi ( DEM Parti) İl Örgütü binasında belediye eşbaşkanlığına dair açıklama yaptı. Belediye Meclis üyesi olan Ferah Solmaz’ın eşbaşkanlığa seçildiği açıklandı. 

DEM Parti İl Eşbaşkanı Mustafa Mesut Tekik, şu açıklamayı yaptı: “Halkımız DEM belediyeciliğini Batman’da rekor bir oyla yeniden göreve getirmiş ve belediye eş başkanımız ve meclis üyelerimiz büyük bir emek ve güçle görevlerine başlamışlardır. Geride bıraktığımız süreçte tüm kesimlerin bildiği üzere eş başkanlık konusunda partimiz bir tartışma ve yıpratılmanın içerisine sürüklenmek istenmiş, on yılların mücadelesiyle kazanılmış ve kadın özgürlük hareketinin yaşamın her alanında söz sahibi olmasını esas alan eş başkanlık sistemimiz tartışılmaya açılmak istenmiştir. Ancak örgütlü mücadelemizin öznesi olan ve yurtseverlik bilinciyle donanmış halkımız;  partimize yönelik her türlü özel savaş tekniğini, çöktürme planlarını ve toplumsallığımızı dağıtmaya yönelik saldırıları boşa düşürdüğü gibi 31 Mart seçimlerinde de eş başkanlık konusundaki her türlü manipülasyonu ve projeyi püskürtmüş ve partisini sahiplenmiştir” dedi. 

Tekik, devamında şunları söyledi: “Bizi dünden daha güçlü kılan, demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü yerel yönetim anlayışımızı kentimizde iktidar yapan halkımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Seçimlerden önce eş başkanlık konusunda yaşanan bir dizi tartışma ve olay kamuoyunun bilgisindedir. Her süreci şeffaf bir şekilde yürüten partimiz, eş başkanlığın belirlenmesi konusunda da bir dizi çalışma ve görüşme yürütmüş ve süreci tamamlamıştır. Bu anlamda partimiz yetkili kurullarının daha önce de belirttiği gibi eş başkanlık konusunda seçimlerden sonra belediye meclisinden konsensüsle bir ismin belirleneceği aktarılmıştı. İlaveten, kent uzlaşısı felsefemiz gereğince de ildeki demokratik ve dost kurumların önerileri de dikkate alınarak Batman Belediyesi eş başkanımızı belirlediğimizi siz değerli basın emekçileri aracılığıyla tüm halkımıza duyuruyoruz. Bu kapsamda halkımızın oylarıyla seçilen belediye meclis üyemiz Sayın Ferah Solmaz bugün itibariyle Batman Belediyesi Eş Başkanı olarak seçilmiştir.”

Solmaz, Gülistan Sönük ile birlikte eşbaşkanlık görevini yürütecek.