Batman Emek ve Demokrasi Platformu, pazar günü Atatürk Parkında gerçekleştirilecek olan 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına katılım çağrısında bulundu.

Batman Emek ve Demokrasi Platformu çatısında bulunan KESK,DİSK,EGİTİM-SEN, PETROL –İŞ,TTB,İHD,TMMOB,GENEL-İŞ ve DERİ -TEKS. bileşenleri Petrol İş Sendikasında basın açıklaması düzenleyerek, 1 Mayıs’ta Atatürk Park’ında gerçekleşecek 1 Mayıs İşçi Bayram’ına bütün Batman halkını davet etti.

Açıklamayı okuyan Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Veysel Kartal, artan hayat pahalılığına dikkati çekerek, ”Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandemi derken ülkemizde insanca yaşamak bir yana hayatta kalmak bile her gün zorlaşıyor. Bu düzen toplumun işini, aşını geçimini ve sağlığını korumuyor, aksine tehdit ediyor. Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, borçlarla, salgınla mücadele ederken siyasi iktidarı ülkenin tüm kaynaklarını, bir avuç patrona ve ayrıcalıklı zümreye aktarıyor. Halk işe, ekmeğe, insanca bir yaşama olduğu kadar demokrasiye, adalete ve hukuka da aç. Bu düzen yurttaşların hakkını, hukukunu çiğniyor, adaletsizliği büyütüyor. Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen herkes bu düzenin hukuk dışı zorbalıklarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu düzenin devamı için demokrasinin son kırıntıları ortadan kaldırılıyor. Seçme ve seçilme hakkımıza dahi el uzatılıyor. 20 yıldır ülkeyi yönetenler ve tüm yetkileri tek kişide toplayanlar sorumluluktan kaçamaz. Ülkenin kanayan sorunlarını kendi dışındaki herkese ve her şeye bağlayan bir yönetim anlayışına artık yeter diyoruz. Biz işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, tüm sömürülenler, yoksullaşanlar ve ezilenler olarak bu düzeni değiştirme, 84 milyonun insanca yaşayacağı bir ülkeyi inşa etme gücümüz var. Emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten yana olan herkesi 1 Mayıs meydanlarında buluşmaya çağırıyoruz” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: