Batman’da baskın ve gözaltı tepkisi: O valinizi tanımıyoruz

Batman’da baskın ve gözaltı tepkisi: O valinizi tanımıyoruz
Yayınlama: 30.05.2020

HDP Batman İl Eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Susurluk Raporu’nda adı geçen eski Batman Valisi Salih Şarman’ı hatırlatarak, şimdiki valinin de yüzlerce insanı öldüren Şarman’ın izinde gittiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman il binasına dün yapılan baskınla gözaltına alınan eşbaşkanlar Ömer Kulpu ve Fatma Ablay, adliyeye sevk edilirken, parti binasına yapılan baskın ve gözaltılar, HDP il binası önünde yapılan açıklamayla protesto edilmek istendi. Açıklama öncesi il binası polis tarafından ablukaya alınırken, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, parti binasına gelirken polis kameraları ile kayda alınmasına, “Polis kameraları neyi ve ne için çekiyor. Burada yedi sekiz milletvekili var. Neyi kayda alıyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

‘O VALİNİZİ TANIMIYORUZ’

Emniyet yetkilileri açıklamanın yapılmasına engel olmak için beklediklerini ifade ederken Beştaş, “Basın açıklaması yasak değildir. O bir vali değil kayyımdır. O valinize söyleyin atanmışla seçilmişleri hapse atıyor. O valinize söyleyin, onu tanımıyoruz. O halk iradesini gasp etmekle eş değer biridir. Bu kameraların çekilmesi yasa dışıdır. Biz valiyi de protesto ederiz onun bakanını da protesto ederiz” şeklinde konuştu.

ŞARMAN HATIRLATILMASI

Parti binası önünde yapılan ve yurttaşların katılmasına izin verilmeyen açıklamaya HDP milletvekilleri Remziye Tosun, İmam Taşçıer, Mahmut Tuğrul, Sıddık Taş, Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca, Mehmet Rüştü Tiryaki, Nejdet İpekyüz, Meral Danış Beştaş ve parti yöneticileri katıldı. Polis ablukasında gerçekleştirilen açıklamayı ise Beştaş gerçekleştirdi. İl binası önündeki polis ablukasını eleştirerek sözlerine başlayan Beştaş, halk iradesinin gasp edilmeye çalışıldığını ifade etti. HDP’nin Batman’da seçimler ile beş milletvekilinden dördünü halk oyu ile almaya hak kazandıklarını vurgulayan Beştaş, “AKP de vali de burada sadece misafirdir. Misafir olmak için önce ev sahibinin izni gereklidir. Onlar misafir değildir. Hem kayyım, hem vali hem de il başkanının adıdır cumhurbaşkanlığı sistemi. Kayyıma söylüyoruz. Sizin yerinizde 1990’lı yıllarda Salih Şarman adında bir vali vardı. Örtülü ödenekten arabasının arkasında silah dağıtan. Yüzlerce insanın ölümünde parmağı olan valinin yaptıkları Susurluk Raporu ile ortaya çıktı. Şimdi birileri Şarman’ın izinden gitmek istiyor olabilirler ama bu halk buna izin vermeyecek” diye konuştu.

AKP’nin ve kayyımın önümüzdeki ilk seçimde tabelaya döneceğini ifade eden Beştaş, halka kenetlenme çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamanın ardından ise milletvekilleri ve partililer adliye binasına geçti. Savcılık ifadeleri biten eşbaşkanların adli kontrol talebi ile mahkemeye sevk edildiği öğrenildi. (Mezopotamya Ajansı)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.