Bazı Yeşil Sol Parti milletvekili adayları ve ESP’lilere gözaltı

Bazı Yeşil Sol Parti milletvekili adayları ve ESP’lilere gözaltı
Yayınlama: 30.04.2023

Bu sabah yapılan ev baskınlarında aralarında Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de bulunduğu birçok kişi gözaltına alındı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) sabaha karşı yapılan ev baskınlarında birçok partilinin gözaltına alındığını duyurdu. Partinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda gözaltında olanların isimleri paylaşıldı.

Parti açıklamasında “Faşizm partimize yeni bir siyasi saldırı düzenliyor. Bu sabaha karşı bir çok ilde yapılan ev baskınlarında Eş Genel Başkanımız Şahin Tümüklü de dahil olmak üzere çok sayıda yoldaşımız gözaltına alındı. Siyasi polisin saldırısı devam ediyor” denildi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 8 kentte operasyon düzenlendi. Gözaltına alınanlar arasında Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Nadiye Gürbüz ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilli adayları da bulunuyor. 

Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Twitter hesabından “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında çok sayıda ESP, SKM, ETHA ve SGDF’li müvekkilimizin evlerine düzenlenen polis operasyonuyla gözaltına alındığını öğrendik. Dosyada gizlilik ve avukat kısıtlılığı var” paylaşımı yapıldı.

Gözaltındaki isimler şöyle:

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ETHA editörü Nadiye Namoğlu Gürbüz, ESP PM üyesi Uğur Ok, Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Adayı Burcu Ayyıldız, Yeşil Sol Parti İzmir Milletvekili Adayı Meryem Yıldırım, Yeşil Sol Parti Eskişehir Milletvekili Adayı Müslüm Koyun, Serdal Işık, Leyla Can, Sadrettin Polat, Selfinaz Göçmen, Hasan Polat, Sinem Çelebi, Kalender Polat, Merve Havalı, Bedran Çoğaltay, Adnan Özcan, Ebrar Uz, F. Deniz Kanpolat, Tuncay Yıldırım Özen.