Beştaş’tan ‘HDP, büyükşehirlerde aday çıkarabilir’ açıklaması

Beştaş’tan ‘HDP, büyükşehirlerde aday çıkarabilir’ açıklaması
Yayınlama: 12.06.2023

Meral Danış Beştaş, katıldığı programda 2024’te düzenlenecek yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul’da aday çıkarabileceklerini açıkladı. Beştaş, “Tabii ki çıkarabilir. Bu en doğal hakkımız” dedi.

Yeşil Sol Parti Erzurum Milletvekili ve Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Halkların Demokrat Partisi’nin (HDP) üç büyükşehirde (Ankara, İzmir ve İstanbul) aday çıkarıp çıkarmayacağıyla ilgili soruya, “Tabii ki çıkarabilir. Bu en doğal hakkımız” şeklinde yanıt verdi.

Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, katıldığı programda 2024’te düzenlenecek yerel seçimlerde Ankara, İzmir ve İstanbul’da aday çıkarabileceklerini kaydetti.

Halk TV’de Sansürsüz adlı programına katılan Yeşil Sol Parti Erzurum Milletvekili ve Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş gündeme ve seçim sonuçlarına dair açıklamalarda bulundu.

‘BİZ OLMASAK KILIÇDAROĞLU BÖLGE İLLERİNDE O ŞEKİLDE KARŞILANIR MIYDI?’

Seçim sürecinde Cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile bir araya gelmemesine yönelik eleştirilerde bulunan Beştaş, “Masada olmamamıza rağmen Kılıçdaroğlu‘na oy verelim dedik. Ancak yüzde 1’lik partilere bakanlık verirken, partimize karşı uzak durdu. Bu durum halkımızda ciddi tepkiye yol açtı. Vatandaş bizi eleştiriyor. Kürt illerinde Kılıçdaroğlu rekor oy aldı. Biz olmasak Kılıçdaroğlu bölge illerinde o şekilde karşılanır mıydı? Bunlara karşı bir hakkı teslim etmek lazım” dedi.

‘BİR NEVİ KÜRTLERE VEBA MUAMELESİ YAPILIYOR’

Öte yandan Beştaş, Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) yönelik eleştiride bulunarak “Aynı eleştiriyi TİP’e de yöneltiyoruz. Erkan Baş ‘Biz Kürtlerlerle yan yana durmazsak daha fazla oy alırdık’ diyor. Bir nevi Kürtlere veba muamelesi yapılıyor. Bu tavrı doğru bulmuyoruz. Şu an Emek ve Demokrasi Bloğu bileşenlerinin toplantıları sürüyor. Toplantı sonrası herkes kendi partisi açısından değerlendirmelerini yapacak” dedi.

‘HDP, İSTANBUL, İZMİR VE ANKARA’DA ADAY ÇIKARABİLİR’ AÇIKLAMASI

“HDP’nin Ankara, İzmir ve İstanbul’da aday çıkarıp çıkarmayacağına” yönelik soruya ise Beştaş, “Tabi ki çıkarabilir. Bu en doğal hakkımız. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmadığımız için muazzam bir eleştiri var” karşılığını verdi.