Cezaevleri önünden seslendiler: Abdullah Öcalan’la görüşme sağlanmalı

Cezaevleri önünden seslendiler: Abdullah Öcalan’la görüşme sağlanmalı
Yayınlama: 10.06.2024

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için cezaevleri önünde başlatılan, “Özgürlüğe ses ver” eylemlerinde Öcalan’la görüşmelerin sağlanması çağrısı yapıldı. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük mutlak tecridin kaldırılarak, fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü talebiyl e başlatılan eylem ve etkinlikler devam ediyor. Tutsak yakınları bugün de birçok kentte cezaevleri önünde “Özgürlüğe ses ver” eyleminde buluştu. 

ÊLIH

Batman T Tipi Kapalı Cezaevi önünde “Özgürlüğe ses ver” talebiyle bir araya gelen çok sayıda tutsak yakını ve sivil toplum örgütü temsilcisi, “Tecrit insanlık suçudur” yazılı önlükler giydi. Polis, cezaevi önünde yapılmak istenen açıklama Batman Valiliği’nin “eylem” yasağı iddiasıyla engellemeye çalıştı. Polisin engelini tanımayan kitle cezaevi önünde açıklama yaptı. 

DEM Parti Milletvekili Zeynep Oduncu, “AKP MHP ittifakı bu tecridi sürdürmeye devam ediyor. Adaletin olduğu bir ülkede emniyet kaygıyla ve korkuyla halkın karşısında beklemez. Bu tecridi kaldırın. Savaşın kimseye bir faydası yok”  dedi. 

Ardından oturma eylemine geçen kitle “Bijî berxwedana zindanan” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.

İZMİR

Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER) ve tutsak yakınları, “Özgürlüğe ses ver” eylemi kapsamında İzmir Kırıklar Cezaevi önünde açıklama yaptı. Kitle sık sık, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Kayyım Colemerg’den defol” sloganları attı. 

DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Mehmet Kuruş’un, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla eylemlerini sürdürdüklerini belirterek, “Bu ülkenin ihtiyaç duyduğu barışın tesis edilmesi, demokratik bir iklimin yeşertilmesi ve herkesin bu sürece katılması için buradayız. Bu ülkedeki sorunların diyalog yöntemiyle çözülmesi için Sayın Abdullah Öcalan avukatları ve ailesi ile görüşebilmelidir. Tecrit bir işkence yöntemidir ve kabul edilemez” dedi.

Colemêrg Belediyesi’ne atanan kayyıma dikkati çeken Kuruş, “Seçme ve seçilme hakkına müdahale etmek bir yönteme dönüşmüş durumda. Colemêrg Belediyesi’ne atanan kayyımı şiddetle protesto ediyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklama oturma eyleminin ardından atılan zılgıtlarla sona erdi.

ADANA

Adana’da tutsak yakınları öncülüğünde siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Adana Kürkçüler Cezaevi Kampüsü önünde açıklama ve oturma eylemi yapıldı. Akdeniz Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (AATUHAY-DER), Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), DEM Parti,  Adana  Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) yöneticileri eyleme katıldı.

‘İMRALI TECRİDİ BİR AN ÖNCE KALDIRILSIN’

Cezaevine yakın bir bölgede araçlarından inen kitle “Adalet için tecridi kıralım, toplumsal barış için özgürlüğe ses ver” pankartını taşıyıp sık sık, “Bijî berxwedana zindanan”, “Biji berxwedana İmralı” ve “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atarak cezaevi önüne doğru yürüdü. Cezaevine yakın bir noktada polislerce durdurulan kitle, polis ablukasında açıklama yaptı. Açıklamada DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir,  İmralı tecridinin bir an önce kaldırılıp, Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne kavuşturulmasını istedi.

‘SESSİZ KALMAYACAĞIZ, ALIŞMAYACAĞIZ’

Açıklamayı yapan AATUHAY-DER Eşbaşkanı Nuran Özdeş, “Tecride son ver” eyleminin altıncı  haftasında olduklarını ve Türkiye’nin demokratikleşmesinin önündeki yegane engelin “AKP ve MHP faşizmi” olduğunu belirtti. Özdeş, “Tecrit insanlık suçudur, sessiz kalmayacağız, alışmayacağız. Ülke barışının sağlanması, demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü toplum paradigmasının yaşamsallaştırılması için tecridin bir an önce kaldırılması elzem mahiyettedir. Sayın Öcalan’ı yüzen bir tabuta koyarak, güneş ışınlarından mahrum bırakarak, yüzüne bir rüzgar esintisinin değmesini engelleyerek, bir insanın hakkettiği temel şeylerden yoksun bırakarak ruhunu kırmaya çalışıyorlar. Ama buradan söylüyoruz ki Sayın Öcalan’ın ruhu onun zihnidir onun fikirleridir. Fikirlerini teslim alamayacaksınız, ruhunu kıramayacaksınız. Son sözü her zaman direnenler söylemiştir. 39 aydır hiçbir temas kurulamayan Sayın Öcalan’ın tecrit halinin kaldırılması ve tutsakların taleplerinin karşılanması için hepinizi ses olmaya çağırıyoruz” dedi.

Konuşmalar ardından kitle oturma eylemi gerçekleştirip, ses çıkarma eylemi ile etkinliğini noktaladı.

MERSİN

Mersin’de Tarsus Kampüs Cezaevi önünde açıklama ve oturma eylemi gerçekleştirildi. 6’ncı haftasına giren eylemde tutsak yakınları, üzerinde Kürtçe ve Türkçe “Tecrit insanlık suçudur” yazılı önlükler giyerken, sık sık, “Bijî berxwedana zîndanan” sloganı atıldı.

Burada konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Reşat Aşan, yeni anayasa tartışmalarına atıfta bulunarak, “Hepimizin ‘darbeci’ dediği anayasayı bile eleştirirken, yeni bir Anayasadan bahsederken mevcut anayasanın gerisinde giden bir iktidar var. Dolayısıyla cezaevleri önündeki eylemlerimiz Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmadığı sürece devam edecek. Tecridin kaldırılmasının, bu ülkenin faydasına olduğunu her alanda dile getireceğiz. Bu sorun ancak diyalog ve müzakere yöntemleri ile çözülebilir. Kendi merkeziyetçi anlayışını, kendi iktidarını sağlamlaştırmak için bu ülkede yargı bağımsızlığını ortadan kaldıran, meclisin işlevini ortadan kaldıran AKP bu ülkeye en büyük zararı veriyor” diye konuştu.

Oturma eylemi, sloganlar eşliğinde sona erdi.

AMED

Amed’de 6’ıncı haftasına giren eylem, Diyarbakır Kampüs Cezaevi önünde yapıldı. Cezaevi önünde bir araya gelen tutsak yakınları “Özgürlüğe ses ver” pankartını açarak, “Tecrit insanlık suçudur” yazılı önlükler giydi. Polis tarafından ablukaya alınan tutsak yakınları, tüm engellemelere ve yağmura rağmen direndiler. Eylem sırasında sık sık “Hak hukuk, adalet”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı. Eyleme, DBP, DEM Parti, MEBYA-DER, TUAY-DER, MED TUHAD – FED katıldı. Polis ablukasında konuşan DEM Parti Amed İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, Kürt sorununun demokratik yollardan çözülmesi için PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecridin son bulması gerektiğini söyledi.

Şahin, “Biz ne zaman demokratik çözümden bahsettiysek tecrit ortaya çıktı. İmralı’da başlayan tecrit her yere yayıldı. Kürt halkının kendi iradeleriyle seçtikleri belediyelere kayyum atanması da tecrittir. Tecridin kaldırılması için tutsaklar boykot eylemi başlatarak, aile görüşü ile mahkemelere çıkmıyorlar. Devlet kendi kanunlarını dahi uygulamıyor. Bir arada yaşamının temelinde Kürt sorunun çözümü var, tecridin kaldırılması var” dedi.

Açıklama yapılan oturma eylemi ardından sona erdi.