ÇHD: İki avukat açlık grevini ölüm orucuna çevirdi

ÇHD: İki avukat açlık grevini ölüm orucuna çevirdi
Yayınlama: 05.04.2020

‘Ebru Timtik 90 günden fazla, Aytaç Ünsal, Oya Aslan ve Barkın Timtik 60 günden fazladır açlık grevinde.’


Avukatlar Günü nedeniyle açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği, cezaevinde süresiz açlık grevinde bulunan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın grevlerini ölüm orucuna çevirdiklerini duyurdu. 

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), 5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı canlı yayınla cezaevinde süresiz açlık grevinde bulunan 4 avukattan ikisinin açlık grevi eylemini ölüm orucuna çevirdiğini duyurdu. ÇHD Genel Başkanı Yardımcısı Ümit Büyükdağ’ın  yaptığı açıklamaya Halkın Hukuk Bürosu, Türkiye İnsan Halkları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Adalet İçin Hukukçular, Adalet Nöbeti, Avukat İnisiyatifi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu, Demokrasi İçin Hukukçular, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Züleyha Gülüm ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Turan Aydoğan da katıldı. 
 
‘AZGIN KAPİTALİZMİN KATLİAMI’
 
Büyükdağ, “Biz bu açıklamayı yazarken dünya genelinde koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 54,226 olarak açıklanmıştı. Biz bu açıklamayı yazarken baskı ve yasaklara karşı direnen Helin Bölek son nefesini vermişti. Koronavirüsünden ölenleri ve Helin’i arka arkaya saymamız ilk anda kulağınızı tırmalayabilir. Tırmalamasın. Biz bir bağlantısı olduğuna inanıyoruz. Zira koronavirüsünden hayatını kaybeden insanların ölümünü doğal ölüm olarak kabul etmiyor, azgın kapitalizmin kitlesel katliamı olarak okuyoruz. Helin’in ölümü de başka bir yerden açıklanamaz” diye konuştu.
 
‘BU ŞARTLARDA KUTLAMA KABUL ETMİYORUZ’
 
“Bu sistem bizleri, hepimizi, öyle ya da böyle katlediyor” diyen Büyükdağ, “Mücadelemizi bu bilinçle yürütmeyi avukatlık mesleğinin gereği kabul ediyoruz. Bizler ÇHD’li avukatlarız. Ve bu coğrafyada kurulduğumuz günden bu yana işçilerin, emekçilerin, ezilen halkların yanında ve zorbaların karşısında mücadele etme bilinci ile hareket ediyoruz. Bugün 5 Nisan, bugün Türkiye’de Avukatlar Günü. Hukukun olmadığı, yargılamaların birer parodiye dönüştüğü, binlerce tutuklu ve hükümlünün hapishanelerde ölüme terk edildiği bir ülkede bugün Avukatlar Günü. Bu şartlar altında hiçbir kutlamayı kabul etmiyoruz! 8 meslektaşımız, derneğimizin başkanı da dahil olmak üzere bugün hala hapishanede. Kendileri ile görüşme olanaklarımız gün geçtikçe sınırlanıyor. 4’ü bugüne kadar açlık grevini sürdürmekte idi. Sağlıkları için endişeliyiz. Onlar da – taşıdıkları yük yetmezmiş gibi – bizlerin, ailelerinin, müvekkillerinin sağlıkları için endişeli” dedi. 
 
ADALET VURGUSU
 
Cezaevlerinde bulunan açlık grevindeki avukat arkadaşlarının taleplerinin çok net olduğuna dikkat çeken Büyükdağ, “İlk günden beri paylaşıyoruz. En özlü ifadesi ile adalet istiyorlar! Bu taleple Ebru Timtik 90 günden fazla, Aytaç Ünsal, Oya Aslan ve Barkın Timtik 60 günden fazladır açlık grevinde. Hükümet cenahı ise, bırakın talepleri karşılamaya yanaşmayı, adaletsizlik zincirine yeni halkalar eklemekten geri durmuyor” ifadelerini kullandı. 
 
Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçen infaz yasasına değinen Büyükdağ, siyasi düşüncelerinden ve faaliyetinden dolay tutuklu bulunanların kapsam dışı bırakılarak ölüme terk edildiklerini vurguladı.
 
‘2 AVUKAT ÖLÜM ORUCUNA BAŞLADI’
 
Büyükdağ, “Gelinen bu aşamada derneğimizin üyesi meslektaşlarımız Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal, açlık grevlerini ölüm orucuna dönüştürmeye karar vermişlerdir. Bugünün özgün koşulları nedeniyle bu durumu kamuoyu ile kendilerinin paylaşabileceği bir kanal olmadığından, ÇHD olarak kamuoyunu bilgilendirme görevini üstleniyoruz. Biz kaygılıyız ama daha çok da öfkeliyiz. Bugün 5 Nisan, Ebru ve Aytaç ölüm orucunda!” sözleriyle 2 avukatın ölüm orucuna başladığını duyurdu.  
 
Hiçbir kutlamayı kabul etmediklerini vurgulayan Büyükdağ, “5 Nisan’ın bir mücadele günü olduğunu tüm hukuk kurumlarına anımsatıyoruz! Tüm duyarlı kamuoyuna çağrımız, ölümlere engel olmak için, adalet talebine sahip çıkmalarıdır” diye, sözlerini sonlandırdı.
 
SAYI 4’E DÜŞMÜŞTÜ
 
Tutuklu 8 avukatın katılımıyla 3 Şubat 2020 tarihinde başlatılan açlık grevleri daha sonra 10 Mart’a katılımcı sayısı 4’e düşürülerek, süresiz açlık grevine dönüştürülmüştü. Avukatlar Ebru Timtik, Barkın Timtik, Oya Aslan ve Aytaç Ünsal süresiz açlık grevini devam ettiriyordu. (Mezopotamya Ajansı)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.