Çocuğun beyanlarına rağmen cinsel taciz faili beraat etti

Çocuğun beyanlarına rağmen cinsel taciz faili beraat etti
Yayınlama: 27.09.2023

ŞIRNAK – Silopi’de 8 yaşındaki çocuğa sistematik cinsel tacizde bulunan Kadir M., çocuğun beyanlarına rağmen beraat etti.  

Şırnak’ın (Silopi) ilçesinde 2021 yılında 8 yaşındaki çocuğa sistematik cinsel tacizde bulunan Kadir M.’ye (52) “Nitelikli cinsel istismar” suçlamasıyla Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 2’inci duruşması görüldü. 

Duruşmaya çocuğun avukatları, Şırnak Baro Başkanı Rojhat Dilsiz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, Yeşil Sol Şırnak Milletvekili Newroz Uysal Aslan, İnsan Hakları Derneği (İHD), Yeşil Yol Parti Cizre İlçe Örgütü, Silopi Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğü katıldı. Tutuksuz yargılanan sanık Kadir M. ve avukatı da duruşma salonunda hazır bulundu. 

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada Şırnak Barosu’nun dosyaya müdahillik talebi reddedildi. 

İlk olarak savunma yapan sanık avukatı İsmail Bilen, çocuğu ve ailesini hedef alarak, olayın elektrik direkleri nedeniyle yaşanan bir husumetten kaynaklandığını iddia etti. Ardından iddia makamı verdiği mütalaasında sanığın cezalandırılmasını talep etti. 

‘FAİLİN CEZALANDIRILMASI GEREKİYOR’ 

Şirnex Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz yaptığı savunmada, sanığın tutuksuz yargılanmasının kabul edilir bir tarafının olmadığını belirterek, “Bu tarz istismar dosyaları toplumda ciddi bir yaradır. Biz Şırnak barosu olarak bu tarz olayları açığa çıkartmakta zorlanıyoruz. Bu suçu işleyen sanığın ve mağdurun bu bölgeden olması delilleri karartmaya ve olayı örtmeye neden oluyor. Bu tarz olaylarda cezalandırılma olmadığı zaman toplumda bir sessizlik hali oluşuyor. Yasalara uygun cezaların verilmesi gerekiyor. Sanığın tek bir gün cezaevinde kalmaması kabul edilir değildir. Sanığın mevcut delil durumu, suçun göz önünde bulundurulması ve cezalandırılması gerekir” dedi.

Ardından savunma yapan çocuğun avukatı ve İHD Eşbaşkanı Haşim Toğurlu, dosyada eksik bir hususun olmadığına dikkat çekerek, “Sanığın tutuksuz yargılanması, sokakta serbestçe dolaşması başka suçları işlemesine neden olacaktır. Sanığın şuanda burada değil cezaevinde olması gerekiyordu. Tutuksuz yargılanması vicdani değildir” diye belirtti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da sanığın tutuklanmasını talep etti. 

Son olarak savunma yapan sanık Kadir M., kendisine iftira atıldığını iddia ederek, çocuğu ve ailesini hedef aldı.

BERAAT ETTİ

Savunmalar ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Aranın ardından heyet çelişkili beyan ve somut delillerin olmaması iddiasıyla sanık hakkında beraat kararı verdi. 

Mağdur C.E.’nin avukatları verilen karara itiraz edeceklerini ve dosyayı İstinaf Mahkemesine götüreceklerini belirtti.