DEDAŞ Harran’da 40 işçinin tamamını işten çıkardı

DEDAŞ Harran’da 40 işçinin tamamını işten çıkardı
Yayınlama: 26.07.2023

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ), maaşlarının ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için eylem yapan işçileri işten çıkarmayı sürdürüyor. Son olarak, Urfa’nın Harran ilçesinde cuma günü ve bugün toplam 40 işçi işten çıkarıldı.

URFA – DEDAŞ işçisi eylemlerini, işveren de işten çıkarmaları sürdürüyor. Cuma günü Harran’da arıza onarım bakım servisinden 11 işçiyi işten çıkaran DEDAŞ yönetimi, arkadaşlarının işe geri alınması için eylem yapan işçilere, zam talebinden vazgeçmeleri ve eski ücretlerinden çalışmaya devam etmeleri şartını koydu. İşçiler bunu kabul etmeyince de tamamı işten çıkarıldı.

ARIZA VE BAKIM ONARIM SERVİSİNDE ÇALIŞAN KALMADI

Yönetim, işten çıkarmaların ardından da DEDAŞ’a polis çağırdı. İşçiler, Artı Gerçek’e yaptıkları açıklamada, durumu şöyle özetledi:

“21 Temmuz Cuma günü yaptığımız eylemden sonra 11 arkadaşımızı işten çıkardılar. Bize çıkarılan arkadaşlarınızı geri alma karşılığında eski ücretten çalışma şartını öne sürdüler. Biz bu dayatmayı kabul etmedik ve bugün işçi kıyımına gidildi. Polisi çağırdılar ama biz işçi olduğumuzu ve farklı bir amacımızın olmadığını belirttik. İş çıkışımız tebliğ edilince evlerimize gittik. Geldiğimiz noktada Harran’da arıza onarım bakım servisinde çalışan 40 kişinin tamamı işten çıkarıldı.”

‘EK İŞ YAPARKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ’

Daha önce birçok kez maaşlarının iyileştirilmesi için talepte bulunduklarını ancak olumlu yanıt alamadıklarını belirten bir işçi, “Biz bu eylemlere başlamadan önce bir arkadaşımız maaşı yetmediği için izinli gününde ek iş yaparken kaza geçirdi ve rahmetli oldu. Biz de ek işlerde ölmek istemediğimiz için şirketten taleplerde bulunduk. Maaşımızın düşük olduğunu söyledik, iyileştirme olmasını istedik. Şirket bize bir cevap vermedi ve biz de şirkete önce bir süre tanıyarak daha sonra iş yavaşlatma eylemi başlattık. Bu eylem sürecinde sadece acil durumlara müdahale ettik” dedi.