DEM Parti husumetli iki aileyi barıştırdı

DEM Parti husumetli iki aileyi barıştırdı
Yayınlama: 09.06.2024

DEM Parti Silopi ilçesinde binlerce kişinin katılımıyla iki aileyi barıştırdı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şırnak’ınn Silopi ilçesinde iki aileyi barıştırdı. Goyi ve Babikî aşiretleri bir ay önce aralarında yaşanan bir olaydan dolayı gerginlik yaşamıştı. DEM Parti İlçe Örgütü iki aileyi barıştırmak için seferber oldu. Yapılan girişimler sonuç verdi. Bugün her iki aile Silopiya ilçesinde bulunan Newroz Parkında DEM Parti Şirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan, Silopiya belediye eşbaşkanları, DBP İl Örgütü, Barış Anneleri Meclisi, MEBYA-DER, DEM Parti il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra binlerce kişi katılımıyla barıştırıldı. 

Burada konuşan DEM Parti Barış Komisyonunda yer alan Mela Kasım Yiğit, barışın bir ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak şunları kaydetti: “Öncellikle her iki aile de partilerinin sözünü esas aldıkları için teşekkür ediyoruz. Ekmek ve sudan önce bizim ihtiyacımız ittifaktır. Çünkü bizi dünyada ahirette tutacak olan şey ittifaktır. İttifakın olduğu yerde huzur vardır. Umut ediyoruz ki bu barış Türkiye’deki 85 milyona örnek olur ve barışa vesile olur.” 

‘BİZİM İÇİN DİPLOMADIR’ 

Ardından Goyi ailesi adına Heci Hesen Encü konuştu. Encü, barışın anlam ve önemine değinerek, “Bir insan 20 yıl okur bir diploma sahibi olmak için ve onu aldıktan sonra cebine koyar huzurlu hisseder. Bugün bizim burada yaptığımız barış da bizler için bir diplomadır. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Ardından Babikî ailesi adına Ahmet Ermeğan konuştu. Ermeğan DEM Partiye teşekkür ederek, artık aileler arasında ittifakın olması gerektiğini belirtti. 

‘BİRLİK OLAN GÜÇLÜDÜR’ 

Şirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan da Kürtler arası ittifaka dikkat çekerek, “Bizim  için ihtiyaç olan barıştır, ittifaktır. Biz Kürtler yıllardır zulüm altında yaşıyoruz bizim kendi aramızda ittifaksız olma gibi bir durumumuz olmamalı. Bize zulüm edenler bizim ittifaksız olmamızı istiyorlar, bize zulüm edenler parçalı olmamızı istiyorlar. Halkımızın burada ittifakı olursa, Şirnex’te olur, Kürdistan’ın her yerinde olur. Birlik olan güçlüdür ve düşmanına karşı kendisini koruyamaz. Bu yüzden bizim bugün burada gerçekleştireceğimiz barış önemli ve anlamlıdır” ifadelerini kullandı. 

Yapılan konuşmalar ardından aileler barıştı.