DEM Parti: Meslek onurunu koruyan gazetecilerin günü kutlu olsun

DEM Parti: Meslek onurunu koruyan gazetecilerin günü kutlu olsun
Yayınlama: 10.01.2024

DEM Parti, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne dair yaptığı açıklamada, “Bütün zorluklara rağmen meslek onuruna sahip çıkan bütün gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyoruz” denildi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Hakikati barındıran sözün, düşüncenin ve ifadenin taşıyıcılığını yapan, bunun için mücadele eden, özgür düşünceye ve özgür ifadeye can suyu olan, bu uğurda bedel ödeyen bütün basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun” denildi. 

‘TOPLUMUN GERÇEİ ÖĞRENME HAKKI GASP EDİLİYOR’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Gönül ister ki basın emekçileri bugünü gönül rahatlığıyla, hak ettikleri gibi ve bayram havasında kutlayabilsin. Basın emekçilerinin sosyal ve ekonomik haklarını güvence altına alan 212 Sayılı Basın Yasasının yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak ne yazık ki gelinen aşamada ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olmaktan çıkmış; çalıştırılmayan, tutuklanan, gözaltına alınan, işsiz bırakılan ve hakları gasp edilen gazetecilerin hak aradığı ve mücadeleyi yükselttiği güne dönüşmüştür. 

Gasp edilen sadece gazetecilerin çalışma ve üretme hakkı değil toplumun haber alma, bilgilenme, gerçeği öğrenme hakkıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğü gibi temel hakların gasp edildiği günümüz Türkiye’si gibi yerlerde ne adaletten ne hukuktan ne de diğer temel insan haklarından söz edilebilir. Özgür basın ve özgür düşünce yoksa çürüme başlar, darbecilik ve keyfiyet kol gezer. Maalesef ki AKP iktidarıyla birlikte Türkiye; bütün hakların sistematik olarak ihlal edildiği, Anayasanın yok sayıldığı, hukukun tümüyle rafa kaldırıldığı, siyasal darbeciliğin yargı eliyle meşrulaştırıldığı bir gerçeklikle karşı karşıya kalmıştır. Bu yüzden hakikati savunan gazeteciler hedeftedir, işsiz bırakılmıştır, aşla ve işle terbiye edilmeye çalışılmaktadır. Birçoğu mesleğinden dolayı ya tutuklanmıştır ya da yargı kıskancında, adliye koridorlarında mesleğini yapamaz hale getirilmiştir. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, yalan ve kara propaganda merkezleri haline gelen yandaş basın kurumları üzerinden manipülasyon yapmaktadır, gerçeği ters yüz etmektedir.

MESLEK ONURUNA SAHİP ÇIKAN GAZETECİLER 

Bütün bunlara rağmen bugün Türkiye tümüyle faşizme ve kara propagandaya teslim olmamışsa mücadele edenler ve meslek onuruna sahip çıkan gazeteciler sayesindedir. Çünkü bütün saldırılara rağmen gazetecilik yapan, bedel ödeyen ama bir an bile geri durmayan gazeteciler var. İktidarın kuşatmasını aşarak topluma yönelik saldırıları, talanı, yalanı, yoksulluğu ve yaşanan felaketleri araştıran ve halka sunan gazeteciler var. Hakikatin peşinde olan bu gazetecilerin varlığı Türkiye’de özgürlük ve demokrasinin umududur. Bu umudu var eden ve bütün zorluklara rağmen meslek onuruna sahip çıkan bütün gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyoruz.”