Demirtaş için tahliye başvurusu

Demirtaş için tahliye başvurusu
Yayınlama: 03.04.2020

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, sağlık durumuna dikkat çekerek, tahliye başvurusunda bulundu. Demirtaş’ın avukatlarından Cahit Kırkazak, Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın salgında hayatını kaybedenlerin yüzde 69’unun hipertansiyon hastası olduğu şeklindeki açıklamasını hatırlatan Demirtaş’ın avukatları, hipertansiyonu olan HDP eski Eş Genel Başkanının solunum ve kalp rahatsızlıkları sebebiyle de ameliyat geçirdiğini hatırlattı. Demirtaş’ın söz konusu rahatsızlıkları nedeniyle Bakan Koca’nın açıkladığı hayati risk grubunda olduğunu belirten avukatlar, müvekillerinin tahliyesini istedi.

‘DEMİRTAŞ, SAĞLIK BAKANININ AÇIKLADIĞI RİSK GRUBUNDA’

Avukatların açıklaması şöyle:

“Bilindiği gibi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Nisan Çarşamba günü kapsamlı bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamada, koronavirüs salgınıyla ilgili çeşitli veriler paylaşmıştır. Bu verilerden bazıları, virüs nedeniyle yoğun bakımda olan hastaların yüzde 63’ünün, yaşamını yitirenlerin de yüzde 69’unun hipertansiyon hastası olduğu şeklindedir.

Müvekkilimiz Selahattin Demirtaş’a, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Hipertansiyon tanısı konulmuştur. Daha önce solunum ve kalp rahatsızlıkları sebebiyle ameliyat da geçiren Demirtaş’ın bu hastalıkları devam etmekte, kendisi çeşitli ilaçlar kullanmaktadır. Dolayısıyla Demirtaş, Bakan Koca’nın açıkladığı hayati risk grubundadır. Bu nedenle, 6 yıldır süren ve kendisinin şüpheli bile olmadığı soruşturma dosyasındaki tutukluluğunun kaldırılması amacıyla dün (2 Nisan Perşembe) kendisi için tahliye başvurusu yapılmıştır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.