Demirtaş: Türkiye için en hayırlısı HDP ile diyalog kurmaktır

Demirtaş: Türkiye için en hayırlısı HDP ile diyalog kurmaktır
Yayınlama: 13.06.2020

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin Millet İttifakı’nın bir parçası olmadığını belirterek, partisinin yaptığı “seçim değil demokrasi ittifakı” çağrısı üzerinde durdu.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 31 Mart yerel seçimlerinde yapılan ittifaklara ilişkin açıklamalarda bulundu. 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan Demirtaş, HDP’nin Millet İttifakı’nın bir parçası olmadığını söyledi.

Demirtaş sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, partisinin 31 Mart seçimlerinde CHP ve İyi Parti ile iş birliği yapmadığını belirterek, “sadece bazı kritik büyükşehirlerde, demokrasinin gelişmesi amacıyla, tek taraflı olarak CHP adaylarının desteklenmesi kararı aldığını” kaydetti.

YENİ FOTOĞRAF

Paylaşımlarında Edirne F Tipi Cezaevi’nde çekilmiş yeni bir fotoğrafına da yer veren Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

“Merhaba değerli arkadaşlar. Parti yetkililerimiz en üst düzeyde, sürekli demokrasi ittifakı çağrısı yapıyorlar, ancak bu çağrı ısrarla çarpıtılıyor. Dolayısıyla net olarak ifade etmekte yarar var.

HDP, yerel seçimlerde CHP veya İYİ Parti ile açık veya gizli hiçbir şekilde ittifak yapmamıştır. Sadece bazı kritik büyükşehirlerde, demokrasinin gelişmesi amacıyla, tek taraflı olarak CHP adaylarının desteklenmesi kararı almıştır.

Geri kalan bütün seçim bölgelerinde, CHP ve İYİ Parti dahil olmak üzere tüm partilere karşı HDP seçim yarışına kendi adaylarıyla girmiştir. HDP, Millet İttifakının bir parçası değildir.

HDP’nin demokrasi ittifakı çağrısı bir seçim iş birliği değil, demokrasi ilkeleri etrafında aydınlık bir gelecek yaratmak için ortak akıl çağrısıdır.

HDP, şiddet dahil tüm sorunlarımızı siyaset yoluyla ve barışçıl yöntemlerle çözmek için vardır. Kürt sorunundan ekonomiye, adaletsizlikten umutsuzluğa, ötekileştirmeye kadar her sorunu ortak akılla çözmek için bu çağrıları yapmaktadır.

HDP gücünü sadece halktan alır ve sadece halka hesap verir. Bu nedenle saldırılarla ve baskılarla HDP’yi asla geriletemezsiniz. HDP’yi “düşman gibi” görmek yerine HDP ile diyalog kurmayı denerseniz tüm Türkiye için en hayırlısı bu olacaktır.

Ve elbette HDP olarak bizler de eksikliklerimizi, hatalarımızı samimiyetle tespit ederek kendimizi, amaçlarımızı, çözüm önerilerimizi tüm Türkiye toplumuna en açık şekilde anlatabilmeliyiz. Herkese selamlar, sevgiler.” (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.