Çöken 17 binanın 9’unun enkazında arama çalışmaları tamamlanırken, 8 binanın enkazında ise çalışmalar devam ediyor.

İzmir’de yaşanan 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası, hasar gören ve yıkılan binalarda enkaz altında kalanlar için AKUT, UMKE, AFAD ve İzmir İtfaiyesi’nin aralarında bulunduğu ekipler tarafından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Depremde, biri boğulma olmak üzere 25 kişi yaşamını yitirdi, 831 kişi ise yaralandığıı açıklandı.

Sağlık Bakanı Koca ise öğlen saatlerinde 26 kişinin  yaşamını yitirdiğini duyurdu. Koca İzmir’deki depreme ilişkin yaptığı açıklamada, “26 can kaybımız var. 25’i yoğun bakımda, 381 kişi halen tedavi görüyor. 4 ameliyat daha başarıyla sonuçlandı” diye konuştu.

Çöken 17 binanın 9’unun enkazında arama çalışmaları tamamlanırken, 8 binanın enkazında ise çalışmalar devam ediyor. AFAD’ın açıklamasına göre enkaz altında kurtarılmayı bekleyen 180 civarında insan var. 

Depremin ardından, 35’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere, toplam 470 artçı sarsıntı yaşandı.

YAN YATAN BİNA VİNÇLERLE AYAKTA DURUYOR

Bayraklı ilçesinde bulunan Demirkent Sitesi’ndeki bir binanın ilk 3 katı çöktü. En alt katında iş yerlerinin bulunduğu bina yan yattı.

Ekipler, çöken bölümde arama kurtarma çalışması başlattı. Bazı kişilerin yaralı olarak kurtarıldığı bina, çökme ihtimaline karşın vinçlerle desteklendi. Üç vinç, ile binaya destek verildi. Ekiplerin binanın alt katlarındaki arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

İzmir’de Barış Sitesi’ndeki enkazdan  62 yaşındaki Emine Eren yaklaşık 14 saat sonra yaralı olarak çıkarıldı. 15. saat içinde ise 53 yaşındaki Fadime Tolu, Yılmaz Erbek Apartmanı enkazından sağ olarak kurtuldu. Ayrıca, Hülya Özbek, İzmir’de Yılmaz Erbek Apartmanı enkazından 17 saat sonra yaralı kurtarıldı. Özbek’in enkaz altında kalan son kişi olduğu tahmin edilirken, ekiplerin bir süre daha dinleme yapacağı ifade edildi.

Bayraklı ilçesinde çöken 8 katlı Rıza Bey Apartmanı’nın enkazının altında mahsur kalan 16 yaşındaki İnci Okan ve köpeği Fıstık da yaklaşık 18 saat sonra kurtarıldı. Aynı apartman’dan Ayşe Köse’nin cansız bedeni çıkarıldı.

Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı’nından 4 kişi, yaklaşık 23 saat sonra çıkarıldı. Enkazdan çıkarılanlar ambulansla hastaneye götürüldü.

AFAD YURTTAŞLARI UYARDI

Yurttaşlara uyarılarda bulunan AFAD, “Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır” şeklinde seslendi.

AFAD’ın paylaştığı bilgilere göre arama kurtarma çalışmaları için AFAD, JAK, STK’lar ve belediyelerden 5.096 personel, 20 arama kurtarma köpeği ile 751 araç görev yapıyor.
Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yürütülen arama kurtarma çalışmalarına 116 personel, 11 sahil güvenlik botu, 3 helikopter ve 1 dalış timi ile katılıyor.

Acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bölgeye AFAD tarafından 960 çadır, 6 genel maksat çadırı, 4500 battaniye, 3672 yatak, 3000 yastık ve 3000 çarşaf seti; Türk Kızılay tarafından 2.049 çadır, 51 genel maksat çadırı, 6.888 yatak, 16.050 battaniye ve 2.657 mutfak seti sevk edilmiştir. Ayrıca Türk Kızılay tarafından 113 personel, 144 gönüllü, 5 ikram aracı, 5 mobil mutfak ve 83.480 malzeme (ikram ve içecek) bölgeye gönderildi.

Hasar tespit çalışmaları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 325 ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 95 personel olmak üzere toplam 420; psikososyal çalışma grubundan 95 personel 23 araç ile 2 mobil sosyal hizmet aracı bölgeye gönderildi.

Kızılay halk sağlığı ve psikososyal destek ekipleri tarafından dağıtılmak üzere bölgeye, 114.460 maske ve 5.000 dezenfektan sevk edildi.

Teknik destek ve ikmal kapsamında toplam 123 iş makinesi ve 115 personel görev aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bölgede yürütülen çalışmalara katılmak üzere 51 iş makinesi, 35 hizmet aracı, 42 arazöz ve 210 personel görevlendirilmiştir. Orman Bölge Müdürlüğü merkezinde 400 kişiye yemek servisi veriliyor.

UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 232 araç ve 832 personel bölgede görevlendirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 87 sahada enerji ve 73 sahada ise servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere AFAD Başkanlığı tarafından 3.000.000 TL; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5.000.000 TL acil yardım ödeneği gönderildi.

SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI: 9 TEKNE BATTI, 21 TEKNE KARAYA OTURDU

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan alınan bilgiye göre meydana gelen deprem sonrası 9 tekne battı, 20 tekne Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı, 21 tekne karaya oturdu. 

Bölgede arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

%d blogcu bunu beğendi: