Doğubeyazıt’ın ilk kadın belediye başkanı Kubilay tahliye oldu

Doğubeyazıt’ın ilk kadın belediye başkanı Kubilay tahliye oldu
Yayınlama: 18.06.2024

Doğubeyazıt’ın ilk kadın belediye başkanı Mukaddes Kubilay, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye oldu.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Agirî eski Belediye Eşbaşkanı Mukaddes Kubilay, bulunduğu Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tahliye oldu. Kubilay’ı ailesinin yanı sıra Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Agirî Milletvekili Sırrı Sakık, DEM Parti Ankara İl Örgütü ve kadınlar karşıladı.

Burada konuşan Mukaddes Kubilay ise buruk bir sevinç yaşadığını ifade etti. Kubilay, “5’i 30 yıldır tutuklu bulunan 9 arkadaşın çıkması gerekiyor ama maalesef her altı ayda bir tahliyeleri erteleniyor. Umuyorum ki bu haksızlık bir an önce giderilir ve arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşur” dedi.

MUKADDES KUBİLAY KİMDİR? 

1990 yılında aktif siyasete giren Mukaddes Kubilay,  1999’da Halkın Demokrasi Partisi’nden (HADEP) Agirî’nin Bazîd Belediyesi Başkanı seçildi. Kubilay, 2004 yılında ise partinin önseçiminde 8 erkek adaya karşı seçimi kazanarak, belediye seçimlerinde ise yüksek bir oy oranıyla yeniden başkan seçildi. Görevini 2009’a kadar sürdüren Kubilay, 1 Haziran 2014 seçimlerinde ise Agirî Belediye Başkanlığı’nı Sırrı Sakık ile birlikte yürüttü. 

Kubilay, daha önce de ifade vermeye gittiği halde, 22 Aralık 2016’da kızının evine düzenlenen baskında gözaltına alındı. 26 Aralık 2016’da ise tutuklandı ve 1 Mart 2017’de eşbaşkanı olduğu belediyeye kayyım atandı. 16 Şubat 2018’de yapılan karar duruşmasında “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla Kubilay’a 8 yıl 6 ay 15 gün hapis cezası verildi. Bu ceza daha sonra Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay tarafından onandı. Kubilay’ın tahliyesi, İdare ve Gözlem Kurulu tarafından birden fazla engellendi.