ABD’deki başkanlık seçimleri ve koronavirüs salgının etkisini artırmasıyla birlikte döviz kurlarında yukarı yönlü hareket bir sıçrama daha yaşadı. Dolar ve avro, bugün de tüm zamanlardaki en yüksek seviyelerini bir adım yukarı taşıdı.

Piyasalar ABD’de başkanlık seçimleri ve özellikle Avrupa’da artan vaka sayıları nedeniyle yeniden gündeme gelen ciddi önlemlere odaklanmış durumda. Georgia eyaletinde de öne geçmesiyle Biden, ABD Başkanlığına bir adım daha yaklaştı. Dolar/TL ve avro/TL’den yeni rekor geldi.

Küresel piyasalar, haftanın son işlem gününde ABD’de başkanlık seçimine dair haber akışını takibini sürdürüyor. Belirsizlik devam etse de şimdiye kadar açıklanan sonuçlara piyasaların tepkisi pozitif olurken bugün karışık seyir dikkat çekiyor.

Bugün Asya tarafında Japonya’da yükseliş, Çin’de ve Hong Kong’da ise düşüş yaşandı. Trump-Biden yarışının yanı sıra Avrupa’da artan vakalar ve dünyanın birçok ülkesinde uygulamaya alınan tedbirler piyasaların risk iştahını sınırlıyor.

Türkiye içinde ise önemli bir veri akışı bulunmuyor. Güne yatay başlayan döviz kurları, piyasaların açılışına doğru yeniden yükselişe geçti. Günün ikinci bölümünde yükseliş hız kazanırken dolar/TL 8.5597 ile zirveyi gördü. avro/TL’de ise 10.1501 ile rekor kırıldı.