Efrin için 20 kuruluştan BM’ye çağrı

Efrin için 20 kuruluştan BM’ye çağrı
Yayınlama: 30.05.2020

Sivil toplum örgütü, basın ve hukuk kuruluşlarından oluşan 20 kurum, Efrin’de işlenen suçların önüne geçilmesi için BM’ye çağrı yaptı.

Sivil toplum örgütü, basın ve hukuk kuruluşlarından oluşan 20 kurum, Efrin’de işlenen suçların önüne geçilmesi için Birleşmiş Milletler’e (BM) çağrı yaptı. Hazırlanan ortak metinle BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ve Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro’ya açık mektup gönderilerek, Efrin halkına yönelik işlenen suçlarının en üst seviyeye ulaştığı kaydedildi.

Efrin’de yaşanan çatışmalardan kaynaklı Kürtlere saldırı gerçekleştirildiği belirtilen metinde, bölgedeki Kürt kimliğinin ortadan kaldırılması için halkın göçe zorlandığına vurgu yapıldı.Metinde ayrıca Türkiye’ye bağlı gruplar arasında yaşanan çatışmalara da dikkat çekilerek, bu çatışmalardan sivillerin zarar gördüğü belirtildi.

ÇAĞRI YAPILDI

20 örgütün ortak metninde, bölgede işlenen suçların önüne geçilmesi için “Türkiye tarafından işgal edilen bölgeler ve Efrîn’de işlenen suçların belgelenerek ilgili uluslararası kurumlara ulaştırılması ve yargılama için araştırma ve takip komitesi kurulmalı. Sivillerin can güvenliği için Türkiye’ye daha fazla baskı yapılmalı. Türkiye’ye, Suriye’deki askeri varlığını sonlandırmak ve çetelerini çekmek için çağrı yapılmalı. BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye krizine çözüm çağrısında bulunulmalı” çağrısı yapıldı. (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.