Diyarbakır’da, aralarında eski Vali, Başsavcı ve onlarca esnafın altınlarını emanet ettiği kuyumcu, 200 milyonla kayıplara karıştı.

Diyarbakır’da bir kuyumcu, aralarında eski vali, başsavcı, polis ve onlarca kuyumcu esnafın kendisine bıraktığı emanet para ve altınlarla kayıplara karıştı. Yaklaşık 50 kişi savcılığa başvurarak mağdur edildiklerini söyledi. 

Edinilen bilgilere göre Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan ve yıllardır bürokratların, iş insanlarının ve kuyumcu esnafının emanetlerini verdiği kuyumcudan 2 gündür haber alınamıyor. Polisin yaptığı araştırmada kuyumcunun kayıplara karıştığı belirlendi. Kentte bilinen ve birçok esnafın yanı sıra önemli kademelerde görev yapan kişilerin altın ve parasını emanet ettiği kuyumcu yaklaşık 200 milyon para ile ortadan kayboldu. Onlarca kuyumcu esnafı savcılığa başvurarak, dolandırıldıklarını bildirdi. Polis, savcılığın talimatıyla kuyumcunun yakalanması için operasyon başlattı.

Öte yandan aralarında eski vali, başsavcı ve önemli kurumlarda görev yapan bazı müdürler ve kuyumcu esnafının altın ve paralarını söz konusu kuyumcuya emanet ettiği öğrenildi.

Konuyla ilgili, Kuyumcular Odası Başkanı Yunus Öner, çok sayıda esnafın kendilerine başvurarak dolandırıldıklarını kendilerine aktardığını söyledi. (MA)