EMEP’in Yeşil Sol Parti listelerinden seçime katılma kararı resmileşti

EMEP’in Yeşil Sol Parti listelerinden seçime katılma kararı resmileşti
Yayınlama: 06.04.2023

Seçime Yeşil Sol Parti listelerinden gireceğini açıklayan EMEP, yasal mevzuat gereği YSK’ye kendi amblemiyle girme başvurusunu geri çekti.

 Emek Partisinin (EMEP) seçimlere Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında Yeşil Sol Parti listelerinden, kendi adaylarıyla katılma kararı Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıklamasıyla resmileşti.

EMEP seçime Yeşil Sol Parti listelerinden girebilmek için YSK’ye daha önce yaptığı ‘Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında parti amblemiyle seçime girme’ başvurusunu geri çekti.

EMEP daha önce Yeşil Sol Parti listelerinden, kendi adaylarıyla seçime katılacağını açıklamıştı.

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz sosyal medya hesabından, “YSK’ya Emek ve Özgürlük ittifakı çatısı altında ve EMEP amblemiyle girme başvurumuzu geri çektik. EMEP adayları yine İttifak çatısında Yeşil Sol Parti listelerinden seçime girecektir. Bu prosedür ittifaktan çekiliyor gibi anlaşılmamalı. Mevzu yasal mevzuattır” diye yazdı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklamada, “Emek Partisi Genel Başkanlığı (EMEP) tarafından Kurulumuz Başkanlığına gönderilen yazıda; partilerinin 24 Mart 2023 tarihinde teslim ettiği protokolle 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında gireceğini beyan ettiği, ancak parti genel yönetim kurulunun yeni kararı uyarınca anılan seçime Emek ve Özgürlük İttifakı olarak seçime girmekten vazgeçtikleri bildirilmiştir” denildi.